Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Kalendarz ciąży - waga dziecka 430 - 600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 28 - 30 cm

Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Kalendarz ciąży - waga dziecka 430 - 600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 28 - 30 cm

Rozwój Twojego dziecka w 22 tygodniu ciąży

W 22. tygodniu ciąży powinnaś czuć się o wiele lepiej niż w poprzednich miesiącach. Nasilone mdłości zastępuje zwykle zwiększony apetyt, uważaj więc na podjadanie i uleganie kalorycznym zachciankom. Dziecko waży około 450 gramów, a jego wielkość porównuje się do bakłażana lub dużej cukinii. W jego kształtującym się organizmie zachodzi wiele zmian, które będziesz mogła zaobserwować na badaniu USG.

Jak wygląda dziecko w 22. tygodniu ciąży?

Za sprawą odkładającego się tłuszczu skóra dziecka przestaje być przezroczysta. Na jej powierzchni znajduje się bardzo wyraźne owłosienie, tzw. meszek płodowy, który chroni delikatną skórę przed nadmiernym kontaktem z wodami płodowymi. Płód odczuwa już wyraźnie zmiany temperatury – jeśli położysz dłonie na brzuchu, możesz poczuć ruchy przysuwającego się do źródła ciepła dziecka.

W tym czasie wyraźnie zarysowują się kształty twarzy – spiczasta broda, wysokie czoło, pojawia się pionowa bruzda między nosem a górną wargą. Możliwe, że na zdjęciu USG dostrzeżecie podobieństwo dziecka do jednego z rodziców. Małżowiny uszne płodu przybierają ostateczny, niepowtarzalny kształt. Zaczynają rosnąć rzęsy. Dziecko ma już także silne mięśnie karku, dzięki czemu trzyma pionowo główkę.

W 22. tygodniu ciąży płód żywo reaguje na odgłosy ze świata zewnętrznego – jego słuch jest już dobrze rozwinięty. Jeśli chcesz uniknąć kopniaków od dziecka wybieraj ciche i spokojne miejsca. Płód reaguje również na światło, choć jego powieki są nadal zamknięte. Dziecko cały czas ćwiczy w macicy różne umiejętności – chwyta pępowinę i wkłada palec do ust.

Wiele zmienia się również w organizmie płodu. Narządy wewnętrzne dziecka zaczynają różne procesy – wątroba rozkłada bilirubinę a trzustka zaczyna produkować insulinę i glukagon.

Twój organizm w 22 tygodniu ciąży

Co dzieje się z Twoim ciałem w 22. tygodniu ciąży?

Twój brzuch szybko rośnie, mogą więc pojawić się rozstępy – pamiętaj o codziennym nawilżaniu skóry odpowiednimi kosmetykami pielęgnacyjnymi. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to najwyższy czas, byś zaopatrzyła się w odpowiedni krem, który uelastyczni skórę. W 22. tygodniu ciąży jesteś także bardziej podatna na powstanie żylaków, zwłaszcza jeśli np. pracujesz przy komputerze. By złagodzić dolegliwości, odpoczywaj w domu z nogami uniesionymi powyżej tułowia, możesz podłożyć pod nie poduszkę lub zwinięty koc.

W czasie ciąży, dzięki podwyższonemu poziomowi hormonów płciowych, będziesz wyglądać kwitnąco i niezwykle kobieco. Możesz jednak spotkać się w problemami skórnymi – wypryskami, trądzikiem, a nawet stanem zapalnym – lub, wręcz odwrotnie – Twoja skóra może być przesuszona i odwodniona. Pamiętaj  o doborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które przywrócą jej blask.

W 22. tygodniu ciąży morfologia krwi może ujawnić lekką niedokrwistość, spowodowaną rozwodnieniem krwi. Wyniki należy każdorazowo konsultować z lekarzem, najczęściej niewielkie zmiany można poprawić za pomocą diety (jedz więcej czerwonego mięsa oraz zielonych warzyw).

Jakie badania wykonać?

Pomiędzy 20. a 22. tygodniem ciąży wykonuje się USG połówkowe – jeśli jeszcze go nie zrobiłaś, to najwyższy czas, by umówić w tym celu wizytę u lekarza. Dzięki temu badaniu możesz niemal jednoznacznie poznać płeć dziecka – podczas USG lekarz jest w stanie sprawdzić to z dużym prawdopodobieństwem. Głównym celem tego badania jest analiza anatomii dziecka, wykluczająca wystąpienie wad wrodzonych. Lekarz szczegółowo określa prawidłowość rozwoju płodu, bada jego organy wewnętrzne. Zwróć uwagę na czas trwania USG połówkowego – powinno trwać od 30-45 minut. Jeśli lekarz po kilkunastu minutach stwierdzi, że dziecko rozwija się prawidłowo, mógł nie wykonać go z należytą dokładnością. Badanie to pozwala także określić dokładny wiek dziecka oraz ustalić termin porodu.

Pomiędzy 21. a 28. tygodniem ciąży powinnaś zrobić badanie stężenia glukozy, wykrywające cukrzycę u kobiet w ciąży. Na badaniu musisz pojawić się na czczo, najlepiej rano i powinnaś je powtórzyć w przeciągu 2 godzin od podania glukozy.

Jakie dolegliwości mogą Cię spotkać?

W 22. tygodniu ciąży mogą dokuczać Ci spuchnięte i krwawiące dziąsła. By zminimalizować te objawy, używaj miękkiej szczoteczki i pasty chroniącej dziąsła.

Możesz zauważyć, że szybciej się męczysz, bardziej dotkliwie dokuczają Ci bóle kręgosłupa i pleców. Potrzebujesz częstszych odpoczynków, a do spania wybieraj pozycję na lewym boku – dzięki temu macica będzie lepiej ukrwiona -  a co za tym idzie - dziecko bardziej dotlenione.

W tym okresie ciąży możesz zacząć odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa. Przygotowują one Twoje ciało do porodu, nie powinnaś się więc nimi martwić. Jak odróżnić je od skurczy porodowych? Są bezbolesne i nie pojawiają się w regularnych odstępach czasu. Trwają od około 30 sekund do 1 minuty. Lekki ucisk pojawia się w górnej części brzucha i przechodzi do dołu. Właśnie w taki sposób Twoja macica przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Dziecko waży coraz więcej, zaczynasz więc coraz bardziej odczuwać jego ciężar – sama przytyłaś ok. 5-6 kg. Powiększająca się macica uciska na Twój pęcherz, przez co wizyty w toalecie mogą być częstsze. Konieczność oddania moczu może być silniejsza, jeśli dziecko jest bardzo aktywne i lekko kopie w Twój pęcherz.

W 22. tygodniu ciąży możesz odczuwać znaczne wahania temperatury oraz uderzenia gorąca – wszystko za sprawą szalejących w Twoim organizmie hormonów. By zminimalizować te dolegliwości, zakładaj ubrania z przewiewnych materiałów. Zimą natomiast możesz ubierać się na cebulkę, by w łatwy sposób dostosować strój do odczuwalnej temperatury.

Zdrowie i porady w 22 tygodniu ciąży

O czym warto pamiętać w 22. tygodniu ciąży?

W tym czasie możesz zrobić badanie USG 3D. Pozwala bardziej dokładnie – bo aż w trzech wymiarach - obejrzeć dziecko. Części ciała płodu, np. główka lub rączka, mogą być obracane na monitorze i oglądane z różnych stron.

Dostarczaj swojemu organizmowi zrównoważoną dietę, unikaj „odchudzonych” produktów. W tym czasie kształtuje się układ nerwowy dziecka i potrzebuje również tłuszczów.

To też dobry moment, by rozważyć zapisanie się z partnerem do szkoły rodzenia. Na zajęciach pojawiają się zazwyczaj kobiety po 25. tygodniu ciąży, masz więc chwilę, by wybrać odpowiednie miejsce.