Twoje dziecko jest wielkości figi

Twoje dziecko jest wielkości figi

Kalendarz ciąży - waga dziecka 7 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 4,1 cm

Twoje dziecko jest wielkości figi

Kalendarz ciąży - waga dziecka 7 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 4,1 cm

Rozwój Twojego dziecka w 11 tygodniu ciąży

Gdybyś miała możliwość dokładnie przyjrzeć się swojemu dziecku w 11. tygodniu ciąży, mogłabyś dostrzec, że na maleńkich palcach widać już paznokcie, a całe ciało pokrywa delikatny meszek. Wspiera on organizm dziecka w zachowaniu stałej temperatury ciała. Płód ma teraz około 4 cm, czyli wielkością przypomina figę i coraz bardziej upodabnia się do małego człowieka.

Rozwój dziecka w 11. tygodniu ciąży

11. tydzień ciąży, czyli 9. tydzień od zapłodnienia, to moment, w którym zakończył się okres zarodkowy i Twoje dziecko wkracza właśnie w okres płodowy. Mały człowiek rosnący w Twoim brzuchu ma już wszystkie najważniejsze organy. Są one wykształcone w różnym stopniu i będą się teraz dynamicznie rozwijać, aby dziecko było przygotowane do zaczerpnięcia pierwszego oddechu.

·    Najważniejszy organ - mózg

W mózgu płodu powstają w niewiarygodnym tempie neurony. Przybywa ich nawet 15 milionów w ciągu godziny. To właśnie mózg rozwija się teraz najszybciej. Wytwarzają się tkanki, które odpowiadają za kontrolę rozwijających się narządów zmysłów. Komórki nerwowe dzielą się, choć jeszcze nie ma połączeń nerwowych.

·    Serce, kości i produkcja krwi

W 11. tygodniu ciąży serce Twojego dziecka przypomina już serce noworodka. Ma 4 komory i jest w pełni sprawne. Dalej będzie się rozwijać, a niektóre jego elementy wykształcą się dopiero po przyjściu dziecka na świat. Układ krwionośny pracuje dalej. Teraz wątroba zaczyna także produkować krew - później funkcję tę do końca życia Twojego dziecka przejmie szpik kostny. Rozpoczyna swoje działanie łożysko, a trzustka wydziela do krwi insulinę.

Rozwija się także szkielet płodu. W 11. tygodniu ciąży rozpoczyna się proces zwapnienia chrząstek do kości. A zakończy się on dopiero po okresie dojrzewania, w wieku nastoletnim Twojego dziecka. To również moment, gdy wykształcają się chrząstki zębów mlecznych u płodu.

·    Narządy płciowe

Rozpoczynają się także zaznaczać różnice płciowe u Twojego dziecka. Jeśli nosisz chłopca, o czym jeszcze nie wiesz, jego jądra produkują już testosteron. Jeśli zaś dziewczynkę – wykształcają się jej jajniki. Narządy płciowe będą się teraz rozwijać, jednak na razie nie jest możliwe określenie płci dziecka nawet w czasie badania USG.

Jak wygląda płód w 11. tygodniu ciąży?

Długość płodu mierzy się od czubka głowy do najniżej położonej części miednicy – nie zalicza się do niej podkurczonych nóg dziecka. W 11. tygodniu wynosi ona 4-5 cm. Twoje dziecko waży teraz około 10 gramów. Jego głowa jest dwa razy większa niż pozostała część ciała. Mimo to wyglądem przypomina już dziecko, które urodzisz. Właśnie rosną mu powieki, ale praktycznie od razu się zamkną. Otworzą się dopiero ok. 27. tygodnia, gdy wykształcone już będą oczy dziecka.

Twój organizm w 11 tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie w 11 tygodniu ciąży

Koniec I trymestru może przynieść zmęczenie, prawdopodobnie utrzymują się wspomniane już wzdęcia, zgaga, niestrawność, nudności lub migreny. Powiększająca się wciąż macica uciska coraz bardziej na pozostałe narządy, co może skutkować pogłębiającymi się dolegliwościami. Co zrobić, by były dla Ciebie jak najmniej męczące? Wypoczywaj i dbaj o siebie. Twoja waga może teraz lekko rosnąć. Mimo że dziecko nie waży jeszcze zbyt wiele, wody płodowe, macica i łożysko sprawią, że przytyjesz kilogram lub dwa.

Na skutek zmian w Twoim organizmie włosy i paznokcie prawdopodobnie bardzo szybko rosną. Włosy praktycznie przestaną wypadać. Proces ten wróci do normy po porodzie. Ponieważ objętość Twojej krwi gwałtownie wzrasta, możesz zaobserwować, że temperatura Twojego ciała jest nieco podwyższona. Wiąże się to z cieplejszymi dłońmi i stopami. Z tego samego powodu możesz odczuwać większe pragnienie. Ważne jest teraz nawadnianie organizmu, mimo powtarzającego się parcia na pęcherz.

Możesz również zaobserwować pojawienie się kresy czarnej – linea negra to ciemna pionowa linia wzdłuż brzucha, która zniknie po porodzie. Nieprzyjemną dolegliwością, która może się teraz pojawić, jest wzmożona produkcja śliny.

Zdrowie i porady w 11 tygodniu ciąży

USG genetyczne

11. tydzień to moment, gdy możesz już zrobić pierwsze zalecane USG, zwane genetycznym. Jego nazwa związana jest z parametrami, które lekarz sprawdza podczas badania. Między 11. a 13. tygodniem ocenia się przezierność fałdu karkowego – to na jego podstawie można zdiagnozować zespół Downa, oraz opóźnione kostnienie kości nosowych, które może świadczyć o występowaniu innych wad genetycznych. W czasie badania lekarz określi także czy ciąża jest pojedyncza, czy też mnoga, wielkość płodu, oraz dokładny wiek ciąży.

Inne badania

W 11. tygodniu ciąży możesz wykonać badania prenatalne, nie są one obowiązkowe, jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka wystąpienia wad genetycznych u dzieci, warto ustalić z lekarzem prowadzącym ciążę, które badania zaleca.

Na co powinnaś zwrócić uwagę?

Niezmiennie powinnaś teraz o siebie dbać i dostarczać sobie oraz dziecku jak najlepszych składników odżywczych. Ponieważ płód wkracza w okres zwapnienia chrząstek, warto uzupełnić dietę o wapń. Dzięki temu zapobiegniesz niedoborom tego pierwiastka we własnym organizmie i wspomożesz rozwój dziecka.