Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1 mm

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1 mm

Rozwój Twojego dziecka w 4 tygodniu ciąży

4 tydzień ciąży to czas, w którym można już ją wykryć za pomocą testów z apteki oraz badania krwi. Podczas tego tygodnia można dostrzec ciążę na USG – na ekranie pojawi się pęcherzyk ciążowy. Nie u każdej kobiety, gdyż jest na to jeszcze czas – jeśli jeszcze go u Ciebie nie widać, nie ma powodów do obaw.

Jak wygląda zarodek w 4 tygodniu ciąży?

Chociaż jesteś już oficjalnie w 4 tygodniu ciąży, do zapłodnienia doszło dopiero 2 tygodnie temu. Zapłodniona komórka jajowa przybiera właśnie formę blastocysty i dopiero co zagnieździła się w błonie śluzowej macicy – ten proces nazywamy implantacją. Nie mówimy jeszcze o płodzie, ale już niedługo – zarodek wchodzi już w ostatnią fazę rozwoju. Ma postać półprzezroczystej blastocysty, w której zachodzą nieustanne podziały komórek, które sprawiają, że rozwija się ona bardzo szybko. Na razie jest wielkości ziarenka maku, ale już wkrótce osiągnie wielkość ziarenka kawy.

Zarodek wygląda teraz jak zlepek pęcherzyków. Na zewnątrz pęcherz płodowy wypełniony płynem, w którym rośnie zarodek, a także ciałko żółte, które dostarcza mu pokarmu (z czasem zostanie wchłonięte przez układ pokarmowy).

Jak szybko rośnie zarodek?

Blastocysta posiada trzy warstwy komórek, które z czasem zaczną przekształcać się w organy i układy małego organizmu: z warstwy wewnętrznej powstaną płuca, wątroba i układ pokarmowy, środkowa warstwa stanie się sercem, nerkami i kośćmi, a zewnętrzna to przyszły układ nerwowy i oczy. Rośnie bardzo szybko – na początku 4 tygodnia jeszcze jej nie widać, w połowie liczy 1 mm, a pod koniec już 4 mm.

Patrząc na zdjęcia zarodków w tym okresie, ciężko uwierzyć, jak wiele procesów w nich zachodzi. Pojawiają się zalążki części mózgu oraz serca. Zewnętrzne komórki blastocysty wnikają w błonę śluzową macicy – one z kolei przekształcą się w łożysko.

Twój organizm w 4 tygodniu ciąży

Twój organizm

Ponieważ dopiero zbliża się data planowanej miesiączki, jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Jej wczesne objawy na tym etapie mogą przypominać zespół napięcia przedmiesiączkowego – możesz być rozdrażniona, czuć bóle i skurcze w podbrzuszu, często pojawia się tkliwość piersi. To pierwsze oznaki zmian hormonalnych zachodzących w Twoim organizmie.

Chociaż zarodek jest ledwo widoczny i ma postać pęcherzyków i komórek, ciało matki już przygotowuje się to przepompowania większej ilości krwi. Podczas ciąży jej objętość zwiększy się o 40-50%, więc serce musi przyzwyczaić się do takiego wysiłku. Już teraz wzrasta twoje tętno, nawet o 15 uderzeń serca na minutę. Prawdopodobnie zaczniesz się szybciej męczyć, a nagły spadek kondycji może powodować irytację.

Krwawienie implantacyjne

Kiedy następuje implantacja, u niektórych kobiet pojawia się lekkie plamienie. Jest mniej obfite i mniej bolesne niż miesiączka, jednak w przypadku nieplanowanej i niespodziewanej ciąży bywa mylone z okresem. Nie jest jednak powodem do niepokoju i może powtórzyć się jeszcze dwa razy w czasie dwóch kolejnych spodziewanych miesiączek.

Jeśli czekasz na dziecko i nie możesz doczekać się, by sprawdzić, czy już jesteś w ciąży, właśnie nadszedł właściwy moment – dzień spodziewanej miesiączki, który może objawiać się krwawieniem implantacyjnym. Kiedy zarodek jest już zagnieżdżony, we krwi pojawia się hormon hCG, czyli gonadropina kosmówkowa (jest odpowiedzialny za wytwarzanie progesteronu i utrzymanie ciąży, a także wstrzymuje złuszczanie się błony śluzowej macicy). Pamiętaj jednak, że jego stężenie może być różne, w 4 tygodniu ciąży wynosi ono od 5 do 426 mU/l i niektóre testy mogą jeszcze nie wykryć ciąży.

Pierwsze objawy ciąży

Wspomniana już tkliwość pierwszy to jeden z najwcześniejszych objawów ciąży. Brodawki ciemnieją, piersi powiększają się, stają się obrzmiałe, czasem są bolesne – to wszystko za sprawą zachodzących w Twoim ciele zmian hormonalnych.

Kolejnym objawem jest szybsze męczenie się, senność, rozdrażnienie, pojawić się może też zgaga. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych objawów ciąży, czyli mdłości, pojawia się zazwyczaj później, ale niektóre przyszłe mamy cierpią na nie już od końca czwartego tygodnia. Wtedy też możesz zacząć częściej oddawać mocz. Co prawda nie czujesz jeszcze parcia na pęcherz, ale szybciej płynąca krew przyspiesza też pracę nerek.

Początkowy etap ciąży może objawiać się także wyczuleniem na zapachy. I to nie tylko te, których nigdy nie lubiłaś. Brzydkie zapachy czujesz wyraźniej, ale te, które do tej pory lubiłaś, też mogą zacząć Ci przeszkadzać.

Może się też okazać, że jeszcze nie obserwujesz u siebie żadnych wyraźnych objawów – to bardzo indywidualna kwestia.

Zdrowie i porady w 4 tygodniu ciąży

Na co zwracać uwagę? Porady

Przede wszystkim najwyższy czas, byś przyjrzała się swojej diecie. Nie musisz jeść za dwoje, jak powszechnie radzi się kobietom w ciąży, ale powinnaś dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych. Szczególną uwagę zwracaj na produkty bogate w wapń i żelazo, a także w kwas foliowy. Znajdziesz go w zielonych warzywach i cytrusach. Kwas foliowy należy zacząć suplementować jeszcze na etapie planowania ciąży, ale jeśli jej nie planowałaś – czas zacząć.

Zarodek jest już zagnieżdżony w macicy – czas porzucić używki takie jak alkohol i papierosy. Musisz też przyjrzeć się lekom, które zażywasz. Skonsultuj się ze swoim lekarzem, by sprawdził, czy możesz zażywać je będąc w ciąży, a jeśli nie – zaproponował alternatywę. Unikaj leków przeciwbólowych i, na ile to możliwe, miejsc w których unosi się dym papierosowy.

Jeśli dobrze się czujesz, nie musisz zmieniać swojego stylu życia – możesz dalej pracować czy uprawiać aktywność fizyczną. Ważne jest jednak byś unikała już wyczerpujących ćwiczeń, dźwigania oraz gorących kąpieli i sauny.