Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Rozwój Twojego dziecka w 39 tygodniu ciąży

W 39. tygodniu ciąży poród może nastąpić w każdej chwili. Twoje dziecko jest już całkowicie zdolne do samodzielnego życia – nawet płuca, które rozwijają się niemal do ostatniej chwili, są już gotowe na pierwsze zaczerpnięcie powietrza.

Dziecko w 39. tygodniu ciąży

Wiesz już na pewno, czy będziesz rodzić naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Oczywiście w trakcie porodu lekarz może zadecydować o tym, że jednak musisz zostać poddana tej operacji, jednak jeśli dziecko odwróciło się, a Twoja miednica jest wystarczająco szeroka, z dużą pewnością czeka Cię poród naturalny i przygotowałaś się już do niego.

Dziecko także się przygotowało – nie tylko zajęło właściwą pozycję, ale przede wszystkim ma już rozwinięte wszystkie organy – tylko jego mózg i układ trawienny będdą rozwijały się jeszcze przez okres niemowlęctwa, a ciemiączko zaniknie dopiero w 2 roku życia.

Dziecko w 39. tygodniu ciąży jest więc już w pełni ukształtowanym noworodkiem – może mieć nawet burzę włosów na głowie. Ma też wymiary, z jakimi się urodzi – 3-3,5 kg i mierzy ok. 50 cm, w tym tygodniu przybył mu zaledwie centymetr.

Twój organizm w 39 tygodniu ciąży

Ciało matki

Możesz ze zdziwieniem odkryć, że minęły niektóre dolegliwości ciążowe. Dziecko przesunęło się w dół, nie uciska już przepony, więc łatwiej Ci wziąć głębszy oddech. Zmniejsza się też zgaga, ponieważ także żołądek nie jest już poddawany naporowi macicy.

Pozostałe objawy mogą się niestety nasilać – parcie na pęcherz może być jeszcze mocniejsze, w końcu dziecko przesunęło się w dół. Mogą pojawić się bóle podobne do miesiączkowych, kłucie. Ręce i stopy są opuchnięte, a ból pleców Cię nie opuszcza. W dodatku czujesz się ciężka i niezdarna, ale na szczęście, to już prawie koniec! Wkrótce Twoje ciało wróci do stanu sprzed ciąży.

Wygląd Twojego brzucha się zmienił. Wyraźnie się obniżył, a skóra jest bardzo napięta, pępek wystaje. W dodatku jedna strona brzucha może być bardziej wypukła, wszystko zależy od tego, jak ułoży się dziecko. Jeśli rodzisz kolejny raz, brzuch może obniżyć się w ostatniej chwili, ale jeśli pierwszy – mogło się to stać już w 8. miesiącu ciąży.

Kiedy urodzę?

W 39. tygodniu ciąży może dłużyć Ci się każdy dzień. Skurcze Braxtona-Hicksa możesz pomylić z porodowymi. Te ostatnie zwiększają swoją regularność, nie mijają po zmianie pozycji czy ciepłym prysznicu i są bolesne. Jeśli więc skurcze przez przynajmniej godzinę są regularne i mają krótkie odstępy, dziecko już wybiera się na świat, a szyjka macicy przygotowuje się do pełnego rozwarcia!

Skurcze porodowe zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na cały, możesz też czuć je na plecach. Są regularne, a odcinki czasu pomiędzy nimi zmniejszają się.

Poród może zwiastować  odejście czopa śluzowego, który do tej pory chronił szyjkę macicy i jej wnętrze – jest on biały lub bezbarwny, ale jego odejściu może towarzyszyć wydzielina lekko zabarwiona krwią. Jeśli śluz jest brązowy, mocno zakrwawiony, ma nieprzyjemny zapach – do szpitala udaj się od razu. Podobnie zrób, jeśli odejście czopa nie będzie skutkowało początkiem porodu.  Może on rozpocząć się nawet kilka dni po tym zdarzeniu, ale lepiej będzie, jeśli skonsultujesz to z lekarzem.

Istotna jest także kwestia wód płodowych. Nie oczekuj, że będzie jak na filmie, kiedy wody wylewają się od razu, nagle. Mogą sączyć się powoli, a w niektórych przypadkach w ogóle nie odejdą.

A inne objawy porodu? Zdarza się, że przed rozpoczęciem akcji porodowej następują wymioty albo biegunka.

Przyspieszenie porodu

Poród można przyspieszyć nie tylko farmakologicznie. Wiele Twoich aktywności może pobudzić organizm do tego, by rozpoczął akcję porodową. Co może Ci pomóc?

• Współżycie seksualne – prostaglandyna zawarta w spermie to hormon potrzebny do rozpoczęcia porodu – stosuje się ją także w szpitalach, w formie maści. Z kolei stymulacja brodawek powoduje wyrzut oksytocyny, która także potrzebna jest do rozpoczęcia porody. Seks to także naturalny masaż szyjki macicy.

• Spacery – wysiłek fizyczny, oczywiście w granicach rozsądku, także przyspieszy poród. Pamiętaj jednak, że mowa o umiarkowanym ruchu. Gwałtowny może skutkować odklejeniem łożyska. Nie bierz się za intensywne ćwiczenia, ale zacznij korzystać ze schodów zamiast windy.

• Ciepła kąpiel – pomaga rozluźnić się i uspokoić.

Pamiętaj – picie wina nie przyspiesza akcji porodowej i jest absolutnie zabronione podczas ciąży, nawet w samej końcówce!

Fazy porodu

Wyróżnia się trzy fazy porodu:

1. Początek skurczów i odejście wód płodowych. Mowa o regularnych i nasilających się skurczach. Ta faza może trwać nawet kilkanaście godzin.

2. Pełne rozwarcie szyjki macicy i urodzenie dziecka. Szyjka jest w tej fazie skrócona i rozwarta na 10 cm. Dziecko układa się bokiem i kuli w tzw. pozycji embrionalnej, a przy przechodzeniu przez kanał rodny zwraca się buzią w stronę kręgosłupa matki. Ten etap trwa od 30 minut  do 2 godzin, a jego długość często zależy od tego, czy matka rodzi pierwszy czy kolejny raz.

3. Urodzenie łożyska, które trwa około kwadrans.

Nie panikuj więc, kiedy zaczną się skurcze – do wyjścia dziecka z macicy jest jeszcze trochę czasu.

Zdrowie i porady w 39 tygodniu ciąży

KTG

KTG to kardiotokografia, badanie, które pozwala rejestrować czynność serca u płodu. Pozwala określić moment porodu, dlatego po 39. tygodniu ciąży lekarz da Ci na nie skierowanie. Kiedy przekroczysz wyznaczoną datę, będziesz musiała robić je częściej, zwykle co 2 dni, żeby można było stale monitorować dziecko i zapobiec ewentualnym zagrożeniom.

Porady

• Właściwie wszystko powinnaś już mieć gotowe. Zebrane w teczce badania i dokumenty, spakowaną wyprawkę i torbę dla siebie. Wiele szpitali informuje na swoich stronach internetowych, co wyprawka powinna zawierać: zestaw ubranek, pieluszki, kosmetyki. To też ostatni dzwonek na rozmowę z położną i omówienie szczegółów porodu, dotyczących np. znieczulenia czy nacięcia krocza.

• Pamiętaj nie tylko o dziecku, ale i o sobie. Zrób zapas bawełnianej, wygodnej bielizny, podpasek, wybierz luźne wygodne ubrania.

• Jeśli chcesz pierwsze dni spędzić tylko z dzieckiem i partnerem, poinformuj o tym rodziców, teściów i rodzeństwo.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!