Twoje dziecko jest wielkości ziarenka sezamu

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka sezamu

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0,1 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 2 mm

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka sezamu

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0,1 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 2 mm

Rozwój Twojego dziecka w 5 tygodniu ciąży

Choć Twój brzuch wciąż pozostaje płaski, mnogość tego, co dzieje się w jego wnętrzu w 5. tygodniu ciąży może Cię zaskoczyć. Najprawdopodobniej wiesz już, że jesteś w ciąży – termin miesiączki minął, a wytwarzana przez organizm gonadotropina kosmówkowa jest w takim stężeniu, że na domowym teście ciążowym mogły już pojawić się dwie kreski. Rozpoczyna się organogeneza, która potrwa do 10 tygodnia. W czasie tego procesu wykształcą się wszystkie najważniejsze organy Twojego dziecka.

Jak wygląda zarodek w 5. tygodniu ciąży?

Na przełomie 4. i 5. tygodnia ciąży pęcherzyk ciążowy najczęściej jest już widoczny na USG. Jednak pierwsze tego typu badanie jest zalecane między 11. a 14. tygodniem. Nie musisz się więc spieszyć, zwłaszcza, że sam zarodek ma teraz ok. 4 mm. Zmienia się właśnie jego kształt. Formuje się kulisty zawiązek głowy, nieproporcjonalnie duży do pozostałej części i całość wygląda jak przezroczysta galaretka o walcowatym kształcie. Przypomina trochę kijankę z ogonkiem lub krewetkę. W 5. tygodniu otwiera się długa szczelina wzdłuż zarodka – to cewa nerwowa, początek układu nerwowego.

Rozwój zarodka

Ze środkowej warstwy blastocysty kształtuje się teraz serce – jest dopiero wielkości ziarenka maku, a ma już dwa maleńkie kanaliki! Jego uderzenia są jeszcze bardzo nieregularne, ale można je już usłyszeć. Układ krwionośny rozwija się w 5. tygodniu bardzo dynamicznie – z endometrium wyrastają kosmki łożyskowe, w nich pojawiają się naczynia krwionośne. Te z kolei połączą układ krwionośny dziecka z Twoim.

Jednocześnie z zewnętrznej warstwy blastocysty – ektodermy tworzy się wspomniana już cewa nerwowa. Na razie jest ona otwarta. Zamknie się w okolicach 6. tygodnia. Z niej wykształcą się mózg, kręgosłup i rdzeń kręgowy. Aby przebiegało to bez zakłóceń, zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę. Jeśli do tej pory nie suplementowałaś kwasu foliowego, czas na wprowadzenie go do Twojej diety.

Zarodek otoczony przez płyn owodniowy rozwija się bardzo dynamicznie. Zaczyna także działać łożysko i zaczątki pępowiny, która nie tylko będzie odżywiać Twoje dziecko, ale także odprowadzać gromadzące się gazy.

Twój organizm w 5 tygodniu ciąży

Nudności

5. tydzień ciąży to moment, w którym 50% przyszłych matek zaczyna odczuwać nudności. I choć często usłyszysz o „porannych nudnościach”, bywa, że będą się one utrzymywały cały dzień. Nudności, mniejszy apetyt i wymioty są efektem działania kilku czynników. Po pierwsze masz podwyższony poziom hormonów – głównie hCG i estrogen wpływają na Twoje gorsze samopoczucie. Poza tym rozciąga się mięśniówka macicy, rozluźniają się mięśnie przewodu pokarmowego. Także nadmiar kwasu żołądkowego oraz wyostrzony zmysł powonienia nie pozostają tu bez winy.

Bóle w podbrzuszu

Możesz teraz odczuwać w podbrzuszu bóle o niewielkim nasileniu – nie musisz się nimi martwić – są skutkiem rozciągającej się macicy, która zacznie powoli uciskać na pęcherz. Normą stają się także częste wizyty w toalecie. Mogą doskwierać Ci również wzdęcia – to wynik zmieniającej się gospodarki hormonalnej.

Jeśli jednak ból się nasila, pojawiają się plamienia lub krwawienia skonsultuj się z lekarzem. Sprawdzi on ewentualną nieprawidłowości i zaleci odpowiednie postępowanie.

Większa senność

Poczucie senności, które może Ci towarzyszyć, jest wynikiem działania progesteronu. Wpływa on na rozkurczanie mięśni macicy a przy okazji i mięśni ścian naczyń krwionośnych. To z kolei skutkuje spadkiem ciśnienia krwi.

Poza tym krew płynie teraz głównie do macicy, nerek i innych narządów, które pracują na coraz wyższych obrotach. Przez to w mniejszym stopniu przepływa ona przez mózg. Wszystko to jednak powinno unormować się w II trymestrze, który przyniesie Ci więcej energii.

Wzrastająca bolesność piersi to także objaw tego, że cały Twój organizm przygotowuje się do odżywiana dziecka rozwijającego się w Tobie. Wybieraj więc wygodną, nieuciskającą bieliznę, w której będziesz czuła się komfortowo.  

Wahania nastrojów

Zmienne samopoczucie to również objaw ciąży, który nie powinien Cię niepokoić. Każda kobieta przechodzi ten okres nieco inaczej, jednak większość skarży się na wahania nastrojów – od euforycznej radości po wzmożony smutek i niepokój. 5. tydzień ciąży to także moment, gdy może wzrosnąć Twoje libido.

Zdrowie i porady w 5 tygodniu ciąży

Na co powinnaś zwrócić teraz uwagę?

Jeśli minął termin miesiączki, prawdopodobnie zrobiłaś tekst i wiesz już, że jesteś w ciąży. Teraz czas na odpowiednią dietę i zdrowy styl życia. Jeśli jeszcze nie odbyłaś pierwszej wizyty u lekarza, jest to dobry moment, by zaplanować konsultację, najlepiej przed 10. tygodniem ciąży.

Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wpłynie to i na zmniejszenie dolegliwości ciążowych, i lepsze funkcjonowanie organizmu. Jeśli Twoją bolączką są nudności, staraj się wypijać szklankę wody przed wstaniem z łózka. Warto też dodać do niej plasterek imbiru i zjeść biszkopta lub krakersa. Jednak sposób na ciążowe nudności musisz znaleźć sama, testując różne metody. Jeśli doskwierają Ci wymioty skonsultuj się z lekarzem – być może konieczne będzie stosowania środków farmaceutycznych. Nie przyjmuj ich jednak sama – mogą negatywnie wpłynąć na rozwijający się zarodek.

Możesz także odczuwać wzmożony apetyt, jednak zapotrzebowanie na kalorie jeszcze się nie zwiększyło. Pamiętaj o tym, że kobietom w ciąży zaleca się spożywanie raptem o 200 kcal więcej w ciągu dnia. To zalecenie jednak stosuje się od II trymestru. W pierwszym trymestrze przytyjesz niewiele, a przez wymioty możesz nawet schudnąć! Na razie nie są to jednak powody do zmartwień.