Twoje dziecko jest wielkości dyni

Twoje dziecko jest wielkości dyni

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1150 - 1700 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 38 - 42 cm

Twoje dziecko jest wielkości dyni

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1150 - 1700 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 38 - 42 cm

Rozwój Twojego dziecka w 29 tygodniu ciąży

29. tydzień ciąży – czas na rozmowy z dzieckiem!

Istotną nowością w trakcie 29. tygodnia ciąży jest umiejętność rozróżniania głosów przez dziecko. Ponadto jego oczy są w stanie podążać za źródłem światła, które przedostaje się do niego przez skórę. Co jeszcze z nowości? – o tym przeczytasz w artykule.

Rozwój dziecka w 29. tygodniu ciąży

Masa i wymiary ciała: Twoje dziecko wciąż przybiera na wadze, osiągając teraz ok. 1300 gramów. Należy jednak pamiętać, że w trakcie trzeciego trymestru wzrost małego człowieka może odbiegać od normy ze względu na uwarunkowania genetyczne. Wzrost dziecka w 29. tygodniu ciąży to około 37 cm, czyli wartość, którą można porównać do dyni piżmowej. Proporcje ciała są coraz bardziej niemowlęce – ze względu na prężnie rozwijający się mózg, rośnie cała głowa. Stale zwiększa się objętość tkanki tłuszczowej, wciąż jest jej jednak zbyt mało, aby dziecko przedwcześnie urodzone mogło samo wytworzyć odpowiednią temperaturę ciała.

Zmysły: są coraz ostrzejsze, co wynika z dalszego rozwoju układu nerwowego. W 29. tygodniu ciąży dziecko jest prawdopodobnie w stanie rozróżniać Twój głos na tle innych dźwięków. To dobry czas na budowanie relacji z przyszłym niemowlakiem poprzez czułe opowieści. Nie zrozumie ich jeszcze, ale oswoi się z tembrem głosu swojej mamy, który z pełną wyrazistością usłyszy już za kilkadziesiąt dni! Teraz też dobrze wykształcony jest już zmysł węchu.

Ruchliwość: w 29. tygodniu ciąży dziecko ma coraz mniej miejsca na ćwiczenia koordynacji ruchowej, wciąż jednak będziesz czuła jego aktywność, która bywa czasem nieprzyjemna (np. kiedy podaruje Ci kopniaka w okolicach żeber). Czy wiesz, że dziecko porusza się teraz z częstotliwością 5 razy na każdą godzinę? Oczywiście wtedy, kiedy akurat nie śpi.

Twój organizm w 29 tygodniu ciąży

Symptomy 29. tygodnia ciąży

29. tydzień ciąży to powrót niektórych nieprzyjemnych symptomów, które towarzyszyły Ci w czasie pierwszego trymestru. Część będzie jednak nowością – przeczytaj, czego możesz się teraz spodziewać oraz jak przeciwdziałać objawom powodującym dyskomfort.

Swędząca skóra na brzuchu: w wyniku jej naciągnięcia staje się cieńsza i wrażliwsza, co może skutkować nie tylko rozstępami, ale również wysuszeniem.
Ulgę przyniosą Ci balsamy z nawilżającymi i bezpiecznymi dla przyszłych mam składnikami, takimi jak olej sezamowy, migdałowy czy różany.

Dolegliwości gastryczne: możesz odczuwać teraz zmniejszony apetyt, który jest spowodowany tym, że w Twoim układzie pokarmowym (ze względu na dziecko, powiększoną macicę i łożysko) jest zwyczajnie mniej miejsca. Postaraj się jednak dostarczać właściwą dla Ciebie dawkę kilokalorii, rozbijając posiłki na mniejsze. Prawidłowy bilans energetyczny zapewnią Ci też zdrowe przekąski, jak np. domowe batony musli.

Parcie na pęcherz: teraz znowu da się we znaki i nic w tym dziwnego, gdyż rosnąca macica i dziecko powodują duży ucisk. Mimo wszystko nie dopuszczaj do odwodnienia, które mogłoby doprowadzić do przedwczesnego porodu. A kiedy zdarza Ci się nietrzymanie moczu (np. podczas kichnięcia), rozważ używanie cienkich wkładek higienicznych, które pomogą zachować względny komfort. Unikaj za to tamponów - mogłyby doprowadzić do infekcji układu moczowego.

Upławy w 29. tygodniu ciąży: prawdopodobnie dostrzegasz teraz zwiększoną ilość śluzu wydobywającego się z pochwy, nie powinno to jednak budzić Twojego niepokoju, służy on bowiem jako profilaktyka ewentualnych infekcji. Dopiero przy nieprzyjemnym, rybim zapachu warto skonsultować się z lekarzem.

Zdrowie i porady w 29 tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie w 29. tygodniu ciąży

Ciąża to nie tylko zmiany w ciele, ale również w postrzeganiu świata i samopoczuciu. Zobacz, co wiele mam wspomina z 29. tygodnia ciąży.

Syndrom „wicia gniazda”: to popularne dla trzeciego trymestru pragnienie jak najlepszego przygotowania się do przyjścia na świat potomka. Przejawia się na różne sposoby i jest związany z instynktem macierzyńskim. Niektóre z przyszłych mam kipią zapałem i energią, inne natomiast spokojnie wszystko planują i ograniczają się do najniezbędniejszych zakupów. Jeśli należysz do pierwszej grupy, poproś swoich bliskich, aby Cię stopowali przed podejmowaniem zbędnych wydatków.

Jednak jeśli nie doświadczasz tego syndromu, nie miej poczucia winy. Każda kobieta reaguje inaczej na ciążę i doświadcza innych jej objawów, co jest zupełnie naturalne.

Strach przed porodem: może stać się paraliżujący, tak naprawdę często jest wynikiem braku doświadczenia, co jest naturalne zwłaszcza w przypadku pierwszej ciąży. Jeśli nie masz możliwości rozwiania swoich wątpliwości w szkole rodzenia, spróbuj porozmawiać z kobietami, które pierwszy poród mają już za sobą. Pamiętaj też o tym, że poród jest bardzo indywidualną kwestią, bo każdy człowiek inaczej znosi ból.

Przed Tobą już zaledwie 11 tygodni ciąży, niebawem więc poznasz swoją pociechę. Miej pod ręką torbę ze spakowanymi najniezbędniejszymi rzeczami (dla siebie i przyszłego noworodka), bo termin porodu przychodzi często niespodziewanie.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!