Twoje dziecko jest wielkości mango
Twoje dziecko jest wielkości mango
Twoje dziecko jest wielkości mango
Rozwój Twojego dziecka w 20 tygodniu ciąży
To już półmetek – jesteś w 20. tygodniu ciąży. Być może wydaje Ci się, że czas pędzi, a być może przeciwnie – masz wrażenie, że ten stan towarzyszy Ci od zawsze. Brzuch jest już wyraźnie widoczny, czujesz ruchy dziecka coraz wyraźniej, a ono coraz lepiej czuje Ciebie.
20. tydzień ciąży – dziecko
Dziecko posiada już wykształcone wszystkie organy, teraz już przede wszystkim rośnie i ćwiczy umiejętności przydatne w przyszłym życiu. Wciąż połyka wody płodowe – to trening przed oddychaniem, który pozwala mu ćwiczyć potrzebne w tym procesie mięśnie. Ćwiczy też swoją przeponę, ponieważ może już miewać regularne czkawki. Wracając jednak do połykania wody – maluch ma już swoje własne preferencje smakowe. Słodką wodę połyka wolniej, a wkrótce zacznie trawić cukry, ćwicząc w ten sposób swój układ pokarmowy.
Płód coraz lepiej wyczuwa swoją mamę. Wie, kiedy jesteś zdenerwowana i nie lubi tego, za to uspokaja go Twój łagodny głos. Rozwijają się jego zmysły, w tym dotyk, więc lubi być głaskane. W tym czasie już nawiązuje się między wami więź, warto więc zachęcać partnera, by także mówił do dziecka. Dzięki temu nauczy się ono rozpoznawać jego głos.
Dziecko daje już o sobie znać. Nawet jeśli jesteś w 1. ciąży, powinnaś już czuć jego ruchy, przypominające na początku łaskotanie lub bąbelki w brzuchu. Wiele przyszłych mam myli je np. z burczeniem albo trawieniem.
Jak wygląda dziecko w 20. tygodniu ciąży?
20. tydzień ciąży to czas, w którym pojawiają się już włosy, brwi i rzęsy, a także paznokcie u stóp. Lekarz powinien bez problemów rozpoznać płeć. Jego dziąsła posiadają już zawiązki zębów mlecznych i chociaż na te ostatnie jeszcze trochę poczekacie, niektóre noworodki mogą urodzić się już częściowo uzębione!
Skóra płodu pokryta jest mazią płodową, będącą mieszaniną łoju i martwego naskórka. W ten sposób jest chroniona przed działaniem wód płodowych. Oddzieli się od skóry przed porodem, dlatego jeśli dziecko będzie urodzone po terminie, jego skóra będzie pomarszczona , jak po długiej kąpieli. Sama skóra płodu staje się coraz grubsza i rozwijają się kolejne jej warstwy.
Jego ciało waży już ok. 310 g, a długość ciała mierzona bez nóg wynosi 16-17 cm. Z nogami nawet 25, więc jest już całkiem duże. Do porodu jego masa zwiększy się mniej więcej dziesięciokrotnie. Chyba, że jesteś w ciąży mnogiej. 20 tydzień to okres, w którym dzieci mające w macicy towarzystwo zaczynają rosnąć nieco wolniej, co jest oczywiście związane z ograniczoną przestrzenią.
Serce płodu bije szybko i reaguje na czynniki zewnętrzne. Nie lubi głośnej muzyki i zimna.
Skurcze Braxtona-Hicksa
Z jednej strony jesteś dopiero na półmetku, z drugiej – już na półmetku. Poród to dla twojego organizmu spore wyzwanie, dlatego już teraz zaczyna się on do niego przygotowywać. Właśnie w 20. tygodniu ciąży pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa. Trwają ok. pół minuty i na początku są raczej bezbolesne, objawiają się uciskiem z góry na dół. U niektórych kobiet przypominają bóle miesiączkowe, u innych powodują zaledwie dyskomfort. Z czasem będą częstsze i coraz mocniejsze, nigdy jednak na tyle mocne, by wywołać poród.
Twój organizm w 20 tygodniu ciąży
Twój brzuch jest już bardzo wyraźnie powiększony i nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jesteś w ciąży. W twojej skórze przybywa melaniny, co objawia się już nie tylko przez ciemnienie brodawek, znamion i linea negra – linii na brzuchu. Mogą też pojawić się przebarwienia na twarzy, zwłaszcza na policzkach i czole. Nie są w żaden sposób groźne i znikną podczas połogu, jeśli jednak Ci przeszkadzają, staraj się unikać słońca i stosuj kremy z filtrem. Skóra będzie się także coraz bardziej naprężać, co może powodować swędzenie.
Twoje ciało wydziela relaksynę. Brzmi nieco znajomo? Powoduje ona uspokojenie i uczucie odprężenia, ale z drugiej strony, może być przyczyną zaparć. Pomocne w walce z nimi może być spożywanie większych ilości błonnika oraz ruch.
Wciąż możesz odczuwać dolegliwości z poprzednich tygodni, czyli:
· zatkany nos,
· krwawienia z dziąseł,
· bóle pleców,
· zgaga,
· zaparcia.
Dno macicy unosi się, zaczyna napierać na pępek, który staje się wypukły. Jeśli dojdzie u Ciebie do przepukliny pępkowej, nie przejmuj się. Minie po porodzie, a na razie pomoże Ci zwykły plaster.
Zdrowie i porady w 20 tygodniu ciąży
Badania w 20. tygodniu ciąży
Jeśli nie zrobiłaś jeszcze połówkowego USG, to już czas. Lekarz zmierzy wymiary organów, zbada też przede wszystkim serce dziecka. Może także zlecić dodatkowo echo serca płodu. Nie martw się jednak na zapas, jeśli dostaniesz na nie skierowanie. Dzięki wcześniejszej diagnozie dziecko ma szansę od razu po porodzie otrzymać właściwą pomoc. Zgłoś więc lekarzowi, jeśli:
· sama masz wadę serca,
· wady serca występują w Twojej rodzinie lub w rodzinie ojca dziecka,
· brałaś w ciąży leki mogące powodować u płodu wadę serca,
· wadę serca wykryto u starszego dziecka,
· przechodziłaś infekcję wirusową w I trymestrze,
· masz cukrzycę ciążową.
Porady
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie rezygnuj z czasu dla siebie, relaksu, przyjemności. Pamiętaj, że dziecko czuje Twój nastrój i jest spokojne, kiedy Ty także jesteś. Słuchaj spokojnej muzyki, dbaj o ruch i właściwą dietę. To także dobry czas na wspólną podróż z partnerem, dopóki jesteście we dwoje.
Podczas jazdy samochodem zapinaj pasy tak, by nie uciskać brzucha. Górna część powinna przebiegać nad mostkiem, druga pod brzuchem. Rób w miarę częste przerwy, by trochę się przespacerować.
Zacznij ćwiczyć mięśnie Kegla – pomoże Ci uniknąć nietrzymania moczu po porodzie. Chociaż nie zdarza się to każdej kobiecie, warto przeciwdziałać tej dolegliwości.