Tytuł meta Tytuł meta

Twoje dziecko jest wielkości jagody

Twoje dziecko jest wielkości jagody

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0,5 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1,3 cm

Twoje dziecko jest wielkości jagody

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0,5 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1,3 cm

Rozwój Twojego dziecka w 7 tygodniu ciąży

7 tydzień ciąży to okres intensywnego rozwoju płodu. W tym czasie jest on już wielkości 50-groszowej monety i rośnie milimetr dziennie. Biorąc pod uwagę jego rozmiar, jest to szybkie tempo! I chociaż waży dopiero 1 gram, odczuwasz już sporo zmian związanych z ciążą.

7. tydzień ciąży – co dzieje się z dzieckiem?

Przede wszystkim szybko rośnie – zwłaszcza jego głowa. Jest bardzo duża, biorąc pod uwagę wielkość pozostałych części ciała. Serce już się wykształciło i bije  bardzo szybko, średnio 140 uderzeń na minutę. Ta liczba może się wahać w granicach 130-160 uderzeń, nie powinna być jednak niższa niż 130. Zamyka się cewa nerwowa, dlatego powinnaś wciąż suplementować kwas foliowy. Szkielet jest na razie zbudowany z chrząstki, ale za to w pełni ukształtowany.

Jeszcze nie dowiesz się, czy będziesz mieć córkę czy syna, ale narządy płciowe już zaczynają się kształtować. Na razie mają formę zalążków, ale już za kilka tygodni będziesz mogła zacząć wybierać imię.

Łożysko wchodzi w ostatnią fazę rozwoju – już niedługo będzie całkowicie wystarczać do odżywiania płodu. Pępowina już jednak jest wykształcona. Na badaniu USG można określić dokładny wiek ciąży.

Jak wygląda dziecko w 7. tygodniu ciąży?

Zarodek nie ma jeszcze kształtu, którym przypominałby niemowlę, ale bardzo nad nim pracuje. Pojawia się już delikatny zarys twarzy i zalążki oczu – na razie po bokach głowy, ale wkrótce znajdą się na swoim miejscu. Nosa jeszcze nie widać, ale na jego miejscu jest już lekka wypukłość. Nie widzisz tego, ale wykształca się narząd gardłowy, który da początek żuchwie, językowi, podniebieniu i mięśniom twarzy.

Zarodek przypomina małą kuleczkę, jest niemal zwinięty w pół, ale już powoli się prostuje. Rosną kończyny górne i dolne, górne jednak szybciej. Na razie nie widać palców i ręce dziecka przypominają raczej płetwy.

Jak duży jest zarodek? Pęcherzyk ciążowy ma wielkość ok 20 mm, zaś sam zarodek 7-12 mm – do jego długości nie liczy się jednak nóg.

Twój organizm w 7 tygodniu ciąży

Co dzieje się w Twoim ciele?

Chociaż Twoje dziecko jest jeszcze maleńkie, macica jest przygotowana na jego szybki wzrost i osiągnęła już rozmiar pomarańczy. Brzuch jeszcze nie urósł i ciąża nie jest widoczna, ale możesz już poczuć, że niektóre spodnie i spódnice robią się lekko za ciasne w pasie. Możesz też odczuwać napięcie w podbrzuszu – to nie powód do niepokoju, to właśnie powiększająca się macica.

Przyspiesza bicie serca matki – krew jest potrzebna dziecku do właściwego rozwoju. Szybsze bicie serca może powodować szereg różnych dolegliwości, takich jak zmęczenie, uczucie senności, a nawet omdlenia. Szybciej oddychasz, szybciej się męczysz, mogą pojawiać się zadyszki. I chociaż może być to uciążliwe, jest dobrym znakiem – wiesz, że Twoje dziecko otrzymuje niezbędne składniki odżywcze.

Szybszy przepływ krwi to również wzmożona praca nerek. Dlatego częściej czujesz potrzebę, by udać się do toalety. Jeśli objawom tym nie towarzyszy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, wszystko jest w porządku. Jeśli jednak zauważysz je u siebie, zgłoś się do lekarza, gdyż mogą oznaczać infekcję.

Objawy ciąży w 7. tygodniu

W 7. tygodniu wiele kobiet nie ma już najmniejszych wątpliwości, że są w ciąży. To czas, w którym towarzyszą nudności – jeden z najbardziej rozpoznawalnych sygnałów tego stanu. I niestety nie są to tylko „poranne mdłości”, ponieważ mogą pojawiać się przez cały dzień. Mdłościom może towarzyszyć nadmierna produkcja śliny. Z pozoru banalna dolegliwość, jednak nie warto jej lekceważyć, ponieważ może doprowadzić do infekcji jamy ustnej. Jeśli więc dotknęła Ciebie, skup się jeszcze bardziej niż zwykle na higienie, myj zęby częściej, korzystaj z nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej (wybierz wersję bez alkoholu).

Dodatkowo wciąż może utrzymywać się jeden z pierwszych objawów ciąży, czyli tkliwość piersi, a hormony płciowe powodują czasem metaliczny posmak w ustach, który zazwyczaj pojawia się po posiłkach.

Zdrowie i porady w 7 tygodniu ciąży

Sposób na poranne mdłości

Mdłości ciążowe mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli dokuczają również Tobie, spróbuj im przeciwdziałać.

Zacznij od diety. Produkty takie jak, banany, zielone warzywa, orzechy włoskie, jajka i oczywiście imbir, mają właściwości przeciwwymiotne. Możesz pić napary z imbiru – wystarczy kilka plasterków zalać wrzątkiem i odczekać do przestygnięcia. Sprawdzi się też mięta. Jeśli nudności męczą Cię od samego rana, zanim wstaniesz z łózka, zjedz coś małego. To może być herbatnik, biszkopt, kawałek bagietki. Uspokoisz nieco żołądek.

Waga w 7. tygodniu ciąży

W Twoim ciele zachodzi prawdziwa rewolucja, chociaż zarodek jest tak mały, że dopiero zaczyna być widoczny na USG. Brzuch jeszcze nie rośnie, ale mogą męczyć Cię wzdęcia. Ponieważ na wagę kobiety w ciąży, oprócz przyrostu tkanki tłuszczowej, składają się też:

  •          Waga dziecka,
  •          Waga płynu owodniowego,
  •          Waga łożyska
  •          Waga macicy
  •          Większa objętość krwi,
  •          Waga gruczołów piersiowych,

W 7. tygodniu ciąży nie notuje się jeszcze przyrostu masy ciała – albo notuje się nieznaczny. Przez wymioty i kiepskie samopoczucie możesz wręcz lekko schudnąć, ale nie jest to powód do niepokoju.

O czym pamiętać?

Do 10 tygodnia powinnaś się udać do lekarza, chociaż na obowiązkowe USG przyjdzie czas w 11. tygodniu ciąży. Lekarz musi sprawdzić nie tylko, co dzieje się z dzieckiem, ale także, czy wszystko w porządku u jego mamy. Ginekolog zbada macicę, zleci wykonanie cytologii.

Kolejnym lekarzem, którego warto odwiedzić, jest dentysta. Składniki odżywcze, które przyjmujesz, Twój organizm przeznacza na rozwój dziecka, więc może brakować Ci wapnia, co wpłynie negatywnie na stan Twoich zębów – a kłopoty z nimi mogą skutkować przedostaniem się bakterii do łożyska.

Niezmiennie powinnaś dbać o odpowiednią dietę, ale wcale nie musisz jeść „za dwoje”. Jedz zdrowo i różnorodnie.