Twoje dziecko jest wielkości pomarańczy
Twoje dziecko jest wielkości pomarańczy
Twoje dziecko jest wielkości pomarańczy
Rozwój Twojego dziecka w 17 tygodniu ciąży
Pod koniec 4. miesiąca Twoje dziecko jest wielkości małego melona i wciąż bardzo szybko rośnie. Coraz wyraźniej odczuwasz jego ruchy – macha rączkami i nóżkami. Ćwiczy także odruch chwytny i używa do tego kciuka. Materiałem treningowym staje się oczywiście pępowina. Twój brzuszek zaokrągla się i ciąża jest już widoczna.
Jak wygląda Twoje dziecko w 17. tygodniu ciąży?
Twoje dziecko w 17. tygodniu ciąży waży już około 150 g i mierzy 13-14 cm. Jest nieco większe i cięższe niż łożysko. Co ciekawego dzieje się teraz z małym organizmem? Jego skóra przestaje być przezroczysta i coraz bardziej przypomina skórę noworodka. Odkłada się także brązowa tkanka tłuszczowa, która ma za zadanie chronić dziecko przed wychłodzeniem. Będzie ona stanowić dwie trzecie jego masy urodzeniowej. Oczy, choć wciąż pozostają zamknięte, są już kontrolowane przez mięśnie i „patrzą” na wprost.
Jak przebiega teraz rozwój płodu?
W 17. tygodniu rozwija się ucho i zaczyna funkcjonować narząd Cortiego, gdzie mieszczą się receptory słuchowe. Twoje dziecko coraz lepiej słyszy dźwięki a w brzuchu jest dość głośno – na razie może więc usłyszeć odgłosy wydawane przez Twoje narządy wewnętrzne, na przykład jelita.
Pod koniec czwartego miesiąca następuje dalszy rozwój płciowy płodu. W czasie badania USG lekarz prawdopodobnie będzie już mógł określić jego płeć. W 17. tygodniu dziewczynki mają wykształcone wargi sromowe i drożną pochwę. U chłopców natomiast jądra zaczynają zstępować dopiero do worka mosznowego. Ten proces zakończy się pod koniec ciąży. Powinien być widoczny penis.
Rośnie główka dziecka, a jego serce bije teraz dwa razy szybciej niż Twoje! Rozwijają się stawy, a kości nadal się utwardzają. Gdybyś teraz mogła podejrzeć swoje dziecko, jest szansa, że zobaczyłabyś jak ssie kciuk.
Twój organizm w 17 tygodniu ciąży
Co możesz odczuwać w 17. tygodniu ciąży?
Problem z równowagą
Twoja macica znajduje się 3-5 cm poniżej pępka. Możesz ją samodzielnie wyczuć. Ponieważ nie mieści się już w miednicy, zajmuje całą jamę brzuszną, jelita znajdują się na górze i po bokach. Twoje dziecko potrzebuje przecież coraz więcej miejsca! Powiększa się Twój brzuch, przez co zmienia się środek ciężkości – przesuwa się nieco do góry i do przodu. Możliwe, że masz teraz kłopoty z równowagą – musisz przyzwyczaić się do zmieniającej się sylwetki. Efektem przybierania na wadze jak i przesuwającego się środka ciężkości będą teraz także bóle pleców.
Wzmożona potliwość i słabsze naczynka
Twój organizm jest lepiej ukrwiony, co skutkuje zwiększeniem wydzielania w gruczołach. Dlatego też możesz się teraz bardziej pocić. Również zwiększona ilość wydzieliny z pochwy jest tego skutkiem. Mogą Ci się również zdarzyć sporadyczne i lekkie krwawienia z nosa.
Naczynia krwionośne są słabsze z powodu zmian hormonalnych oraz przez zwiększoną objętość i szybkość przepływu krwi. Dlatego na Twojej skórze mogą pojawić się pajączki i poszerzone naczynka. Osłabione naczynka przyczynią się też do rozpulchnionych dziąseł. Nie zdziw się więc, gdy zaczną nieznacznie krwawić. Warto pomyśleć w takiej sytuacji o miękkiej szczoteczce i częstszym, ale krótszym szczotkowaniu zębów.
Jak zapobiegać skurczom i rozstępom?
W 17. tygodniu utrzymują się także dolegliwości, które już znasz. Zdarza się, że przyszłym mamom puchną w tym czasie nogi, możesz też odczuwać trudności z nabieraniem powietrza. Prawdopodobnie odczuwasz też bóle w pachwinach. Nadal grożą Ci żylaki a także skurcze. Te ostatnie możesz starać się wyeliminować dietą bogatą w potas, magnez i wapń.
Twoje piersi wciąż się powiększają i mogą pojawić się na nich rozstępy. Możesz minimalizować ich powstawanie stosując kremy i balsamy dla kobiet w ciąży. Wybieraj sprawdzone kosmetyki. Ciąża to jednak wyjątkowy stan i nawet używane wcześniej kremy mogą Cię teraz uczulać.
Zdrowie i porady w 17 tygodniu ciąży
Seks w ciąży w 17. tygodniu
W 17. tygodniu ciąży Twoje libido może ulegać wahaniom tak, jak i Twoje nastroje. Jeśli jednak lekarz nie widzi przeciwskazań do miłości fizycznej, możesz bez obaw cieszyć się bliskością partnera. Co czuje w tym czasie dziecko? Lekkie kołysanie i delikatny masaż, gdy macica kurczy się podczas orgazmu. Jeśli niepokoisz się o nie, pamiętaj, że szyjkę macicy chroni teraz od strony pochwy czop śluzowy, który nie przepuszcza bakterii. W jakiej sytuacji lekarz zaleci powstrzymanie się od kontaktów fizycznych? Wówczas, gdy będzie miał podejrzenia, że istnienie ryzyko wystąpienie przedwczesnych skurczy, skracania się szyjki macicy, a więc i przedwczesnego porodu.
Badania w 17. tygodniu ciąży
Jeśli masz więcej niż 35 lat, lekarz zaproponuje Ci teraz wykonanie punkcji owodni. Jest to badanie, które zaleca się właśnie kobietom po 35. roku życia. Dokładnie określa ewentualne wady wrodzone, które mogą pojawić się u dziecka.
Odpoczynek w 17. tygodniu
Ponieważ macica uciska na większość Twoich narządów, odpoczynek stanowi nie lada wyzwanie. Staraj się układać teraz na lewym boku: jest to pozycja, w której serce swobodnie pracuje, dziecko ma zapewnioną przestrzeń i Tobie powinno być najwygodniej. Wszystkie zalecenia dotyczące zdrowej diety oraz aktywności fizycznej są aktualne, jeśli tylko Twój lekarz nie rekomendował zmian.