Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1 mm

Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku

Kalendarz ciąży - waga dziecka 0 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 1 mm

Rozwój Twojego dziecka w 3 tygodniu ciąży

3. tydzień ciąży – fascynujący początek

Trzeci tydzień ciąży formalnie jest pierwszym tygodniem od zapłodnienia. Wiek ciąży jest liczony od początku poprzedniego cyklu miesięcznego, a więc dwa tygodnie przed owulacją. Faktycznie więc Twoja ciąża właśnie się zaczęła. Zaraz po zapłodnieniu komórka zaczyna dzielić się wielokrotnie na pół. Ten proces to bruzdkowanie. Zygota rośnie i jednocześnie kieruje się w dół jajowodu – prosto do macicy.

Twój organizm w 3 tygodniu ciąży

Jak szybko rośnie zapłodniona komórka?

Co teraz dzieje się z zapłodnioną komórką jajową? 3 dni od zapłodnienia zygota składa się już z 16 komórek – inaczej zwanych blastomerami. To moment, w którym wydziela się część wewnętrzna, później tworząca komórki płodu i część zewnętrzna, z której wytworzy się łożysko. Od teraz zapłodnioną komórkę nazywamy morulą – ma kształt kulki i przypomina owoc morwy. Morula podwaja swój rozmiar co 12 godzin.

Przygotowanie do implantacji w 3. tygodniu ciąży

4 dni od zapłodnienia blastocysta – pusta w środku kula – rozwija się nie mniej dynamicznie. Zaczyna zanikać osłonka, dzięki czemu blastocysta jest gotowa do implantacji w jamie macicy. Już teraz jednak posiada cały materiał genetyczny, a więc i informację o płci dziecka, jego kolorze oczu i włosów.

Jeśli w tym czasie – do 4. dnia –  zygota podzieli się na 2 komórki, będziesz nosić bliźnięta dwukosmówkowe dwuowodniowe. Oznacza to, że urodzone z takiej ciąży dzieci będą identyczne. 

Zagnieżdżenie

Szóstego dnia od zapłodnienia zarodek dociera do macicy, gdzie rozpocznie się implantacja, czyli wrośnięcie w błonę śluzową macicy. Zarodek uwalnia substancję, która umożliwia mu wniknięcie w grubą, rozpulchnioną macicę, prawidłowo w tylnej lub przedniej ścianie.

Jak wygląda zarodek na tym etapie 3. tygodnia ciąży? Mierzy 0,02 milimetra. Trudno go sobie nawet wyobrazić! A o zobaczeniu nie mogłoby być mowy bez mikroskopu. Teraz jednak będzie się jeszcze szybciej rozwijał i choć badanie USG nie wykaże na razie jego obecności, pojawią się inne symptomy, dzięki którym możesz się domyślać się, że jesteś w ciąży.

Kiedy możesz mieć pewność, że doszło do zapłodnienia?

Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży, zaraz po implantacji blastocysty w jamie macicy rozpoczyna się wydzielanie hormonu hCG , ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Hormon ten odpowiada za:

1. wstrzymanie cyklicznego wzrostu pęcherzyków w jajnikach

2. zwiększoną produkcję żeńskich hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu

3.  zatrzymanie endometrium macicy przed złuszczaniem

HCG podwaja swoją wartość co 2-3 dni  i jest możliwy do oznaczenia w badaniach krwi. Dzięki temu jest to najszybszy sposób na sprawdzenie, czy jesteś w ciąży. Istnieje duże prawdopodobieństwo wykrycia jego obecności we krwi już w drugiej połowie 3. tygodnia ciąży. Domowe testy ciążowe wykryją stężenie hCG w moczu dopiero pod koniec 4. tygodnia.

Zdrowie i porady w 3 tygodniu ciąży

Zagrożenia w 3. tygodniu ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży najczęściej nie masz jeszcze świadomości rozwijającego się w Tobie zarodka. Tymczasem właśnie teraz zygota jest narażona na największe niebezpieczeństwo. Jeśli planujesz ciążę, na pewno pamiętasz o tym, by nie spożywać alkoholu, zrezygnować z nikotyny a lekarstwa przyjmować po konsultacji z lekarzem.

Nie wykonuj także bez konieczność zdjęć RTG. W ten sposób minimalizujesz zagrożenia, na jakie może być narażona Twoja ciąża. Teraz zarodek, który dopiero zagnieżdża się w macicy nie jest wystarczająco chroniony przed negatywnym działaniem szkodliwych substancji.

Jak dbać o zdrowie w 3. trzecim tygodniu ciąży?

Trzeci tydzień ciąży to doskonały moment aby zweryfikować także swoje nawyki żywieniowe. Pamiętaj, że teraz dostarczasz składniki odżywcze dla siebie i Twojego przyszłego dziecka. To, co jesz jest równie ważne dla Twojego zdrowia i samopoczucia, jak i dla prawidłowego rozwoju zarodka. Dieta bogata w składniki odżywcze, produkty jak najmniej przetworzone i pochodzące ze znanych źródeł powinny być podstawą Twojego jadłospisu. Zwróć również większą niż zwykle uwagę na przygotowanie produktów do spożycia – dokładniej myj owoce i warzywa, aby pozbyć się w możliwie jak największym stopniu resztek nawozów, pestycydów i pasożytów.

Aktywność fizyczna

Jeśli jesteś aktywna fizycznie nie ma powodu, dla którego miałabyś teraz rezygnować ze sportu. Twoja dobra kondycja także przełoży się na prawidłowy rozwój dziecka. Wątpliwości zawsze wyjaśniaj jednak z lekarzem. Zbyt forsowne treningi mogą okazać się niewskazane zarówno dla Twojego samopoczucia, jak i Twojej ciąży. Pierwszy trymestr to moment, gdy warto wsłuchać się w potrzeby swojego ciała i reagować na pierwsze symptomy i zapotrzebowanie organizmu także na odpoczynek.

Samopoczucie w 3. tygodniu ciąży

Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży możesz czuć trudne do zidentyfikowania zmęczenie. Twoje piersi lekko się powiększą i staną się drażliwe – to pierwsze symptomy ciąży, które możesz łatwo pomyć ze zwyczajnym przemęczeniem. Temperatura ciała nieznacznie się podwyższy, co będzie się utrzymywać w kolejnych tygodniach ciąży.