Twoje dziecko jest wielkości dyni
Twoje dziecko jest wielkości dyni
Twoje dziecko jest wielkości dyni
Rozwój Twojego dziecka w 30 tygodniu ciąży
30. tydzień ciąży to 7 miesiąc – większość już za Tobą, ale czas oczekiwania na rozwiązanie może zacząć się dłużyć, zwłaszcza, że coraz trudniej Ci spać i poruszać się. Jednak dla dziecka to ważny okres w rozwoju. Co się z nim teraz dzieje?
Płód w 30. tygodniu ciąży
Płód w tym czasie jest już bardzo duży – mierzy ok. 40 cm (CHL) i waży 1500 g. Rozwijają się teraz jego mięśnie i tkanka tłuszczowa. W końcu w zaledwie 10 tygodni może podwoić swoją wagę, a rosnąć nie będzie już wiele – w macicy już teraz robi mu się ciasno. Jego serce bije aż 140 uderzeń na minutę.
Wszystkie narządy są już ukształtowane i pracują, jednak potrzebują trochę czasu, żeby działać w pełni prawidłowo. Zwłaszcza płuca wchodzą teraz w okres intensywnego rozwoju – rozwijają się niemal do końca ciąży, dlatego wiele wcześniaków ma problem z samodzielnym oddychaniem. Nie martw się jednak zbytnio ewentualnością wcześniejszego porodu. Jeśli by do niego doszło, dziecko ma niemal 95% szans na przeżycie. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę czas, jaki jeszcze powinno spędzić u Ciebie.
Mocno rozwija się także układ nerwowy i mózg, w którym pojawiają się zwoje, dzięki którym ten organ może pomieścić większą ilość komórek. Coraz lepiej działa układ immunologiczny, który otrzymuje przeciwciała przez łożysko.
Wygląd płodu
Płód ma już swoje niemowlęce proporcje, z dużą główką, która pokryta jest już włosami. W dodatku stale one rosną. Jego powieki posiadają już rzęsy, nad nimi ukształtowały się brwi. Z ciała znika lanugo, czyli drobne włoski, skóra staje się gładsza i różowa. Stopy i dłonie są już całkiem ukształtowane, a na paluszkach dziecko ma paznokcie – chociaż jeszcze miękkie i delikatne. Z kolei w jego dziąsłach kryją się zęby mleczne!
Dziecko potrafi już otwierać oczy i jeśli będziesz mieś szczęście zobaczysz to na USG. Co więcej, widzi już, a ponieważ przez rosnącą macicę powłoki brzucha stają się cieńsze, dociera do niego światło. Nagłe, ostre światło może je nawet wystraszyć.
U chłopców w 30. tygodniu ciąży jądra zstępują do moszny, a u dziewczynek widoczna jest łechtaczka.
Ruchy dziecka
Maluch ma już mięśnie, szkielet, układ nerwowy. Ale jego ruchy, które odczuwasz, zaczynają powoli słabnąć. Nie martw się, nie dzieje się nic złego! Po prostu dziecku zaczyna już brakować miejsca. Ono rośnie szybciej niż Twój brzuch. Możesz za to widzieć poszczególne części ciała malucha odbijające się na Twojej skórze. Drobne wybrzuszenia to stopy albo dłonie, okrągłe – główka.
Jeśli jednak przestajesz czuć dziecko albo przeciwnie, czujesz, że zrobiło się ono zanadto nerwowe i ruchliwe, natychmiast udaj się do szpitala.
Twój organizm w 30 tygodniu ciąży
Twoje ciało w 30. tygodniu ciąży
Dobra wiadomość jest taka, że nie przybędzie Ci żadnych nowych dolegliwości. Zła taka, że dotychczasowe nie znikną.
Przede wszystkim możesz mieć teraz kłopoty ze snem. Brzuch jest już duży, a jego obwód zwiększa się o około centymetr tygodniowo. Ciężko ułożyć się wygodnie, zwłaszcza, że dziecko porusza się głównie wtedy, kiedy mama odpoczywa. Na tym etapie ciąży mogą Cię męczyć też złe sny, prawdopodobnie spowodowane obawą o dziecko. Dobrze więc ucinać krótkie drzemki w ciągu dnia, by nie dopuścić do przemęczenia.
Rosnąca macica utrudnia głębokie wdechy, ponieważ naciska na przeponę, czujesz też większe parcie na pęcherz, możesz czuć ból i tkliwość żeber. Ucisk na moczowody może sprawić, że jeśli jest w nich piasek, będzie dawał o sobie znać, podobnie jak złogi w nerkach. Nawet jeśli wcześniej nie czułaś żadnych dolegliwości z nimi związanych, teraz mogą pojawić się bóle.
Wciąż może dokuczać Ci zgaga, a także wzdęcia i zaparcia. Do tych ostatnich staraj się nie dopuszczać, ponieważ mogą prowadzić do hemoroidów. Stosuj więc dietę bogatą w błonnik. Dolegliwości związane z układem trawiennym to także wina uciskającej organy macicy.
Syndrom wicia gniazda
W 30. tygodniu ciąży odzywa się Twój instynkt macierzyński. To dobry czas, żeby przygotować się na przyjście dziecka także materialnie – kupić łóżeczko, mebelki, ubranka. Nie przesadzaj jednak z ilością – na pewno po narodzinach zostaniecie obsypani prezentami, a dziecko szybko rośnie.
Jednak okresy euforii i dobrego humoru będą przeplatać się z płaczem, wybuchami złości i rozdrażnieniem. Przygotuj się na to i staraj się unikać stresujących sytuacji.
Zdrowie i porady w 30 tygodniu ciąży
Porady
Najtrudniej będzie teraz poradzić sobie z niewygodą podczas spania, bólami pleców, puchnącymi stopami. Odpoczywaj jak najwięcej, zwłaszcza z nogami uniesionymi do góry. Poproś partnera o masaż pleców albo udaj się na specjalistyczny masaż dla kobiet w ciąży – powinien przynieść Ci ulgę.
Jeśli pracujesz zawodowo, porozmawiaj z szefem o tym, kiedy chcesz iść na urlop i kiedy planujesz z niego wrócić – niech spokojnie zaplanuje zastępstwo za Ciebie.
Robiąc zakupy dla dziecka, pamiętaj, że warto zaopatrzyć siebie samą w nową odzież. Nawet jeśli po porodzie szybko wrócisz do dawnej figury, przydadzą Ci się biustonosze i koszule do karmienia.
Z powodu zatrzymania wody w organizmie mogą lekko puchnąć Ci ręce, dobrze więc zdjąć wcześniej pierścionki, które nosisz na stałe i rzadko zdejmujesz.