Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Rozwój Twojego dziecka w 33 tygodniu ciąży

Jesteś w 33. tygodniu ciąży. Gratulacje! W Twojej macicy mieszka już niemal w pełni ukształtowane dziecko, które intensywnie pracuje nad rozwojem, by za kilka tygodni móc żyć samodzielnie. Co dzieje z dzieckiem i jakich reakcji własnego organizmu możesz się spodziewać?

Płód w 33. tygodniu ciąży

Płód w 33. tygodniu waży już ok. 2 kilogramów i ma długość ok. 43 cm. Niewiele urośnie do dnia porodu – czasy, w których z tygodnia na tydzień niemal podwajał swoje wymiary już dawno za Wami. Gromadzi jednak tkankę tłuszczową i do czasu rozwiązania z pewnością nieco przytyje. Jego serce bije już swoim własnym rytmem, źrenice reagują na światło, a wątroba magazynuje żelazo, by po porodzie wytwarzać własne czerwone krwinki. W pełni gotowy jest szkielet – kości są twarde. Wyjątek stanowią miękkie kości czaszki połączone elastycznym ciemiączkiem – taka budowa pozwala bezpiecznie przejść dziecku przez kanał rodny. W dodatku wciąż rozwijają się niektóre funkcje mózgu, jak obszary odpowiadające za mowę i rozumienie dźwięków (kora mózgowa).

Ostatnim organem, który jeszcze się rozwija, są płuca. Gdyby nie one, dziecko byłoby już praktycznie gotowe do życia poza Twoim organizmem. Jeśli urodzi się za wcześnie, w 33. tygodniu ciąży, na jakiś czas trafi do inkubatora, ale nie powinnaś się tym teraz martwić – na tym etapie maluch ma już wielkie szanse urodzić się bez problemów zdrowotnych, choć nieco mniejszy niż donoszone dzieci.

Ruchy dziecka

Ruchy dziecka w omawianym okresie słabną. Co prawda maluch chętnie się rusza, ale nie ma miejsca. Dlatego, kiedy go czujesz, nie jest to już przyjemne łaskotanie, a często ból albo duszności. Dziecko ucina sobie od czasu do czasu drzemkę, dlatego brak ruchów przez jakiś czas nie jest powodem do niepokoju. Zjedz coś, połóż się, a maluch zacznie domagać się kołysania. Jeśli jednak brak ruchów Cię niepokoi, albo są one wyraźnie słabsze – jedź do szpitala. Podobnie powinnaś postąpić, jeśli ruchy dziecka przybiorą na sile.

Twój organizm w 33 tygodniu ciąży

Twoje ciało w 33. tygodniu ciąży

Brzuch kobiety w 33. tygodniu ciąży jest już pokaźny, jednak jego wielkość nie świadczy o rozmiarach dziecka. Ilość płynu owodniowego jest bardzo duża, chociaż wkrótce zacznie się systematycznie zmniejszać. Duży brzuch z jednej strony cieszy, bo oznacza, że dziecko jest już dostatecznie duże, a z drugiej strony ciąży. Możesz narzekać na bóle pleców, problemy ze spaniem, a duża macica powoduje parcie na pęcherz, więc nie możesz zbytnio oddalać się od toalety. Pamiętaj jednak, by nie rezygnować z przyjmowania płynów!

Coraz mocniejsze stają się skurcze Braxtona-Hicksa, mogą zacząć sprawiać Ci ból. W dodatku występują coraz częściej i wiele mam myli je ze skurczami porodowymi. Jeśli boisz się, że zaczyna się poród, a skurczom towarzyszą inne objawy, udaj się do szpitala. Nic się nie stanie, jeśli to przedwczesny alarm, a jeśli poród naprawdę zacznie się wcześniej, lepiej byś była już na miejscu.

Jeśli masz dużą wadę wzroku, wybierz się do okulisty. Być może stan Twojej siatkówki będzie wskazaniem do porodu przez cesarskie cięcie.

U wielu kobiet pojawia się też zespół cieśni nadgarstka, który charakteryzuje się bólem i obrzękami. Jak wiele innych dolegliwości, powinien minąć po porodzie.

Żylaki w ciąży

Problemy z nogami, w tym żylaki, to częsta dolegliwość u kobiet w ciąży, dotyka niemal połowy przyszłych mam. Czynniki zwiększające ich prawdopodobieństwo to:

  • nadwaga,
  • zbyt dużo czasu spędzanego w pozycji stojącej lub siedzącej,
  • czynniki genetyczne,
  • problemy z żylakami przed ciążą.

Tendencja do żylaków w ciąży spowodowana jest przede wszystkim zwiększeniem objętości krwi, zmniejszeniem sprężystości żył, większym ciśnieniem. Ich przyczyną są zastoje krwi spowodowane niedomykającymi się zastawkami. Krew w nogach płynie do góry, więc kiedy nic jej nie podtrzymuje, zaczyna się gromadzić. Objawia się to bolesnością, pieczeniem swędzeniem nóg. Na skórze pojawiają się tzw. pajączki albo niebieskie pręgi. Żylaków nie wolno lekceważyć. Co prawda w ciąży nie wdraża się ich operacyjnego leczenia, a przepisuje bezpieczne leki poprawiające krążenie czy zaleca rajstopy i pończochy uciskowe, jednak nie lecz się na własną rękę i z objawami żylaków zgłoś się do lekarza.

Najlepiej oczywiście zapobiegać ich powstawaniu przez:

  • unikanie długotrwałego stania i siedzenia,
  • masaże nóg,
  • pływanie,
  • noszenie wygodnych butów na płaskim obcasie,
  • pilnowanie odpowiednich dawek witaminy C – działa ona uelastyczniając na ściany żył.

Zdrowie i porady w 33 tygodniu ciąży

Samopoczucie w 33. tygodniu ciąży

To czas, w którym mogą pojawiać się u Ciebie skrajne emocje. Z jednej strony radość, że już wkrótce zostaniesz mamą – nie możesz doczekać się porodu, chwili, w której zobaczysz swoje dziecko (i znów zobaczysz swoje stopy), z drugiej strony możesz czuć sporo strachu co do przebiegu porodu i tego, jak sobie poradzisz. To naturalne! Nie martw się jednak, jeśli nie masz ku temu powodów, a Twoje zmartwienia niech rozwiewa lekarz. Rozmawiaj z partnerem o swoich obawach dotyczących Waszego przyszłego życia we trójkę (albo w większym gronie).

Jeśli męczy Cię bezsenność, staraj się spać z poduszką pod brzuchem – może przynieść ulgę. Dobrym pomysłem są też drzemki w ciągu dnia, o których wkrótce będziesz marzyć. Wykorzystaj ostatnie tygodnie na relaks, odpoczynek i przyjemności.

Porady

Chociaż do porodu zostało jeszcze kilka tygodni, nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę. Zaplanuj wyjazd do szpitala (powinien już być wybrany), wszystkie ciążowe badania schowaj do jednej teczki, by nie szukać ich później podczas pakowania torby.

Dbaj o swoją dietę. Dziecko gromadzi duże ilości żelaza, więc jedz zielone warzywa, nasiona, podroby a także ryby np. sardynki.

Jeśli masz starsze dziecko, przygotuj je na pojawienie się rodzeństwa. Razem wybierajcie ubranka czy kolor ścian w pokoju – niech starszak poczuje się ważny!

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!