Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Rozwój Twojego dziecka w 35 tygodniu ciąży

35. tydzień ciąży to już 8 miesiąc. Do porodu zostało niewiele czasu, a dziecko jest już na tyle rozwinięte, że w zdecydowanej większości przypadków jest już w stanie przeżyć poza organizmem matki.

Dziecko w 35. tygodniu ciąży

Płód w 35. tygodniu ciąży zdecydowanie przypomina już niemowlę, którym wkrótce się stanie. Zanika meszek porastający jego skórę, za to są już włosy, brwi i paznokcie – te ostatnie całkiem twarde. Ciało dziecka zajmuje już prawie całą przestrzeń macicy, więc nic dziwnego, że jego wzrost mocno przyhamował. Rośnie teraz ok. centymetr dziennie, ale za to przybywa mu tkanki tłuszczowej, nawet 14 g na dobę. Przed porodem jeszcze trochę przytyje. Na razie waży ok. 2500 g i mierzy ok. 45-50 cm, więc jest naprawdę duże i nie pozostaje to bez wpływu na Twoje samopoczucie – ale o tym za chwilę.

Wszystkie organy są już wykształcone, jednak wciąż dojrzewają płuca i rozwija się mózg. Pozostałe narządy już pracują, a dziecko na ile może, ćwiczy ich funkcje. Połyka sporo płynu owodniowego i wydala nawet pół litra moczu dziennie. Biorąc pod uwagę jego wagę, jest to imponująca ilość. Wkrótce czeka je spora praca, jaką będzie poród, ale na razie dużo odpoczywa i często śpi. Co ciekawe, miewa już marzenia senne i to o wiele częściej niż dorosły człowiek. Śnią mu się przede wszystkim dźwięki i dotyk. W dalszym ciągu płód doskonali odruch ssania – na USG możesz zobaczyć, jak ssie kciuk, albo nawet piąstkę.

Ruchy dziecka w 35. tygodniu 

Ponieważ dziecko ma już coraz mniej miejsca, jego ruchy stają się słabsze i jest to zupełnie naturalne. Jeśli jednak nie czujesz ich za długo i zaczynasz się martwić, zjedz coś i połóż się, by pobudzić malucha do aktywności. Jeśli to nie pomoże i wciąż się niepokoisz, po prostu skontaktuj się z lekarzem, który przeprowadzi badanie KTG.

Ułożenie dziecka przed porodem 

W 35. tygodniu płód obraca się już w pozycję, którą przyjmie w trakcie porodu, czyli główką w dół. Może to jednak zrobić na dwa sposoby:  

· Twarzą w kierunku kręgosłupa matki, czyli przyjąć położenie potylicowe przednie – to najlepsza dla dziecka pozycja do porodu, ponieważ delikatna twarz jest w ten sposób chroniona, a pierwsza przez kanał rodny przejdzie potylica.

· Twarzą przodem do pępka matki, czyli położenie potylicowe tylne – w tym przypadku podczas porodu może być potrzebna interwencja medyczna, np. kleszcze. Można też próbować odwrócić dziecko przed porodem, np. poprzez zmianę pozycji, chodzenie. Naturalny poród jest w tym przypadku możliwy, ale trwa dłużej. Zdarza się też, że dziecko przybiera pozycję miednicową, czyli pozostaje z głową w górze. Może mieć w tym czasie nóżki ugięte, proste, lub zgięte tylko w biodrach. Najlepiej, kiedy przyjmie pierwszą z tych pozycji, tj. położenie miednicowe zupełne. Zdarza się, że dziecko ułożone w ten sposób może urodzić się naturalnie, zwłaszcza jeśli jest to kolejny poród dla matki. Lekarze najczęściej decydują się jednak na cesarskie cięcie. Kiedy dziecko ma za dużo miejsca, co zdarza się jednak rzadko, może zdarzyć się, że ułoży się w poprzek macicy. W tym wypadku potrzebna mu będzie pomoc w przyjściu na świat.

Twój organizm w 35 tygodniu ciąży

Twój organizm w 35. tygodniu ciąży

Masa ciała płodu i wielkość macicy powodują, że coraz trudniej Ci się funkcjonuje. Obniżająca się główka dziecka znów powoduje parcie na pęcherz, jakie czułaś przez niską macicę w pierwszym trymestrze ciąży. Nacisk następuje też na przeponę, możesz więc czasem ciężko oddychać.

Dodatkowe dolegliwości mogą być spowodowane wydzielaniem się relaksyny, rozluźniającej więzadła. Zdarza się, że rozchodzą się kości spojenia łonowego, co także może z czasem powodować ból. Nie ma jednak powodów do obaw – po obkurczeniu się macicy, kości wrócą na swoje miejsce.

W 35. tygodniu ciąży ważysz już ok. 12 kg więcej niż na jej początku, ale waga, jaką osiągnęłaś zależy od wielu czynników. Jeśli przed zajściem w ciążę miałaś zbyt niską masę ciała, przytyjesz prawdopodobnie więcej.

Wciąż mogą krwawić Ci dziąsła podczas mycia zębów, pojawiać się nieżyt nosa oraz ucha, zdarzają się też zaparcia. Jeśli bardzo Ci dokuczają, poproś lekarza o łagodne środki przeczyszczające.

Zdrowie i porady w 35 tygodniu ciąży

Porady

Do porodu zostało co prawda 5 tygodni, ale lepiej już teraz przygotuj się na wyjazd do szpitala. Zacznij też oswajać starsze dziecko, jeśli je masz, z myślą, że w domu zjawi się młodsze rodzeństwo.

Zacznij też ćwiczyć mięśnie Kegla, co pomoże Ci utrzymać je w dobrym stanie po porodzie i uniknąć ewentualnych problemów z nietrzymaniem moczu.

Pij dużo wody. Ponieważ często oddajesz mocz, a macica naciska na pęcherz, możesz nie czuć potrzeby, żeby pić i odwiedzać toaletę jeszcze częściej, ale picie to jedyny sposób na uniknięcie odwodnienia.

Dziecko zaczyna gromadzić zapasy żelaza i wapnia, więc zwróć szczególną uwagę na swoją dietę. Powinny znaleźć się w niej zielone warzywa: brukselka, brokuły, jarmuż, pietruszka (nać), a także kasza jaglana, jęczmienna i gryczana, orzechy, pestki dyni i różnego rodzaju ziarna (mak, sezam, słonecznik), kakao i rośliny strączkowe – jest w czym wybierać. Z pokarmów zwierzęcych najlepsze będą podroby np. wątróbka. Z kolei źródłami wapnia, oprócz produktów mlecznych, są: sezam, mak, nasiona selera, migdały, zielone warzywa liściaste (rukola, pietruszka, jarmuż).

Badania w 35. tygodniu ciąży

W 35. tygodniu ciąży przychodzi czas na ostatnie USG, w trakcie którego lekarz oceni pozycję dziecka i jego przygotowanie do porodu. Jeśli dziecko nie przyjęło jeszcze najlepszej pozycji, ginekolog powie Ci co zrobić, żeby zachęcić płód do obrócenia się. Oprócz tego zbada także pracę jego serca.

W końcówce ciąży wykonuje się też szereg innych badań. Zalecane jest zbadanie piersi, posiew z przedsionka pochwy, badanie pod kątem infekcji intymnych pochwy i dróg moczowych. Lekarz sprawdzi także wymiary miednicy oraz powinien zalecić podstawowe badania diagnostyczne, takie jak morfologia, badanie moczu i odczyn Wassermana. To ostatnie pozwala wykryć przeciwciała przeciwko bakterii wywołującej kiłę.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!