Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Kalendarz ciąży - waga dziecka 430 - 600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 28 - 30 cm

Twoje dziecko jest wielkości bakłażana

Kalendarz ciąży - waga dziecka 430 - 600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 28 - 30 cm

Rozwój Twojego dziecka w 24 tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży to okres, w którym Twoje dziecko zaczyna już zmieniać proporcje ciała na takie, jakie zobaczysz u niego po narodzinach. Ma w macicy sporo przestrzeni, dlatego całkiem intensywnie i pewnie się w niej porusza. Ma swoje ulubione miejsca, więc być może szczególnie często naciska Ci na żebra lub przeponę. Co jeszcze u niego słychać?

Płód w 24. tygodniu ciąży

24. tydzień ciąży to czas na naukę naprawdę ważnych życiowych umiejętności. Dziecko ćwiczy ruchy oddechowe klatki piersiowej, które będą mu później potrzebne do oddychania, a w jego płucach rozwijają się pęcherzyki oraz powstaje surfakant, czyli substancja zapobiegająca ich sklejaniu. Płód połyka też płyn owodniowy, dzięki czemu już trenuje oddychanie. Ma już kubki smakowe, więc czuje smak połykanego płynu, który zależy oczywiście od tego, co właśnie zjadłaś. Możesz więc już teraz przyzwyczajać dziecko do różnych smaków.

Wykształcony błędnik sprawia, że dziecko może już kontrolować swoją pozycję, a jego ruchy nie są już bezwiedne, dobrze wie, jak się ułożyć, żeby było mu wygodnie. Ma już swój własny rytm życia, jednak nie dopasowuje go do Twojego. Kiedy chodzisz, kołysany Twoimi ruchami uspokaja się, a kiedy leżysz i odpoczywasz, często zaczyna ćwiczyć mięśnie, kopać nogami albo naciskać na ściany macicy. Słyszy hałasy i nie lubi ich – może się wyraźnie zaniepokoić, jeśli coś je przestraszy.

W organizmie dziecka trwa produkcja białych krwinek, wytwarzają się oskrzeliki i rozwijają kolejne narządy wewnętrzne, a jego ciało gromadzi białko, wapń i żelazo. Te zapasy będzie wykorzystywać po porodzie i wystarczą mu do czasu rozszerzania diety. W układzie nerwowym pojawiają się nowe komórki i połączenia między nimi.

Wygląd dziecka

Płód w 24. tygodniu ciąży coraz bardziej przypomina już noworodka. Ma jeszcze lekko przezroczystą skórę, jego ciało pokrywają włoski i maź, ale proporcje ciała są już praktycznie odpowiednie i wiele się nie zmienią przez następne tygodnie. Zaczynają już rosnąć włosy, chociaż na razie bezbarwne – i brwi, a także paznokcie.

Nie zauważysz tego, ale zmienia się też kościec dziecka. Kości twardnieją, zanikają chrząstki, pojawiają się więzadła stawowe. Być może uda Ci się wkrótce zobaczyć na badaniu USG otwarte powieki. Dziecko opanowuje właśnie ruchy gałek ocznych i potrafi zareagować na ostre światło, które przedostaje się do macicy przez powłoki brzuszne.

A jak duże jest dziecko w 24. tygodniu ciąży? Całkiem spore! Waży 600 g i mierzy ok. 21 cm, a z nóżkami – 30 cm.

Twój organizm w 24 tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie w 24. tygodniu ciąży

Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że właśnie rozkwitasz. Dzięki hormonom masz mocne włosy, gładką cerę, kobiece krągłości, a ponieważ brzuch jeszcze nie jest zbyt ciążki, czujesz sporo energii. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możesz cieszyć się dobrym samopoczuciem i uprawiać sport, np. jogę, pilates, pływanie, spacery.

Nie każdej przyszłej mamie towarzyszy jednak dobry humor i niecierpliwe oczekiwanie na rozwiązanie. Może się okazać, że przeciwnie – jesteś zła, że tracisz zgrabne ciało, że dotykają cię nieprzyjemne dolegliwości, takie jak nietrzymanie moczu czy krwawienia z dziąseł, masz pretensje do partnera, a nawet do swojego dziecka. Te emocje są normalne – boisz się nieznanego, widzisz zmiany w swoim ciele i nie masz nad nimi kontroli, a w dodatku buzuje w Tobie prawdziwa burza hormonów. Być może musiałaś mocno ograniczyć aktywność fizyczną albo pracę zawodową. Staraj się rozmawiać o swoich wątpliwościach z bliskimi Ci osobami, zwłaszcza z partnerem, nie narzucaj sobie zbyt wiele oczekiwań.

Organizm matki w 24. tygodniu ciąży

Jedną ze zmian, jaką na pewno zauważyłaś jest wypukły albo płaski pępek, a na brzuchu mogą już pojawiać się rozstępy. Skóra napina się i swędzi. Możesz ją uelastyczniać stosując masaże i wcierając w nią naturalne tłuszcze i oleje, np. masło shea. Typowe dla tego okresu są bóle w pachwinach i zgaga oraz duszności spowodowane naciskiem płodu na pęcherz i przeponę.

Ruchy dziecka, na które do niedawna czekałaś także mogą już mocno dawać się we znaki. Płód jest już duży, próbuje ćwiczyć mięśnie i jednocześnie ma wystarczająco dużo miejsca na fikołki i kopniaki.

W tym okresie możesz mieć już 5-9 kilogramów na plusie, to zależy od Twojej wagi wyjściowej sprzed ciąży, a brzuch jest już zaokrąglony i nie ma wątpliwości, że jesteś w ciąży. Zauważysz zapewne wzrost apetytu i nic w tym dziwnego, ponieważ dziecko jest już duże i intensywnie się rozwija. Ale nieprawda, że musisz „jeść za dwoje” – maluch nie potrzebuje tylu kalorii co dorosły człowiek! Nic złego się nie stanie, jeśli od czasu do czasu spełnisz swoją żywieniową zachciankę i zjesz kawałek tortu czy czekoladę, ale racjonalne odżywianie cały czas jest bardzo ważne.

Zdrowie i porady w 24 tygodniu ciąży

Badanie tolerancji glukozy, czyli test na cukrzycę ciążową

Kilka procent kobiet doświadcza cukrzycy ciążowej. Objawia się ona spadkiem produkcji insuliny, przez co wzrasta ilość glukozy we krwi, ale organizm nie potrafi jej wykorzystać. Czerpie więc energię z białek i tłuszczów, produkując w ten sposób ketony, które negatywnie wpływają na wiele narządów, zaburzając ich prace. Cukrzyca ciążowa może mieć też zły wpływ na dziecko – na zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała, a także powodować problemy w przyszłości. Nie martw się jednak na zapas. Kontrolowana i leczona cukrzyca ciążowa (przede wszystkim poprzez przestrzeganie diety i mierzenie poziomu glukozy, a czasem przez podawanie insuliny) nie będzie miała wpływu na dziecko, a po ciąży minie. Na szczęście, łatwo ją wykryć, a badanie poziomu cukru po wypiciu roztworu glukozy przeprowadza się rutynowo u wszystkich ciężarnych pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży.

Porady

Jeśli dokuczają Ci bóle pleców, staraj  się kilka razy dziennie kołysać miednicą. Pomocne będzie też pływanie, podczas którego rozluźnisz się i odciążysz ciało. Dbaj o bliskość z partnerem. Seks możecie uprawiać do samego porodu, o ile oczywiście nie ma medycznych przeciwwskazań. Dziecko go nie poczuje, a wejście do macicy jest chronione przez warstwę śluzu. Za jakiś czas możesz być zbyt zmęczona, więc korzystaj z lepszego samopoczucia, dopóki możesz!

W czasie ciąży na skórze mogą pojawiać się przebarwienia i być może na Twoim brzuchu pojawiła się już cienka linia. Unikaj słońca, nie opalaj się, a wychodząc na zewnątrz stosuj kremy z filtrem.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!