Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Rozwój Twojego dziecka w 37 tygodniu ciąży

Twoje dziecko jest już w pełni ukształtowane, wciąż się jednak rozwija. Teraz codziennie odkłada się jego tkanka tłuszczowa . Termin rozwiązania zbliża się wielkimi krokami, ale tylko 5% dzieci rodzi się w przewidywanym dniu. Twój malec może więc pojawić się na świecie nieco wcześniej lub nieco później, niż zostało to wyliczone na podstawie ostatniej miesiączki (zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża).

Dziecko w 37. tygodniu ciąży

Dziecko waży już ok. 2,7-3 kg i mierzy jakieś 46 cm – z wyprostowanymi nogami. Jego główka stanowi ¼ długości całego ciała. Jest w zasadzie ukształtowanym małym człowiekiem. I choć do końca ciąży pozostało jeszcze prawie 3 tygodnie, jeśli już teraz nastąpiłby poród – maluszek zostałby uznany za urodzony o czasie. Po ukończeniu 37. tygodnia dziecko nie jest już wcześniakiem.

Najważniejszy organ do zaczerpnięcia pierwszego oddechu – płuca – mogą już samodzielnie funkcjonować. Dlatego też przy ewentualnym wcześniejszym porodzie Twoje dziecko powinno poradzić sobie z samodzielnym oddychaniem.

Teraz maluszek mniej przybiera na wadze i wolniej rośnie – energię zużywa głównie do trenowania umiejętności, które będą mu niezbędne bezpośrednio po porodzie.

W 37. tygodniu ciąży środowisko wewnętrzne macicy powinno stymulować rozwój wszystkich zmysłów. Zakończenia nerwowe odpowiedzialne za dotyk, równowagę, węch, smak, słuch oraz wzrok rozwijają się prawie od samego początku ciąży. Aktualnie są już na tyle wykształcone, by bez przeszkód odbierać sygnały zmysłowe poza środowiskiem macicy. Jednak każdy kolejny dzień ciąży pozwala na lepsze ich wykształcenie i sprawniejsze działanie po urodzeniu się dziecka.

Twój organizm w 37 tygodniu ciąży

Co dzieje się w Twoim organizmie w 37. tygodniu ciąży?

Twoja macica nadal się rozciąga. Jej dno w 37. tygodniu ciąży obniża się i znajduje ok. 3-4 cm poniżej wyrostka mieczykowatego. Dzięki temu możesz teraz nieco głębiej oddychać. Odczuwasz też prawdopodobnie mniejszy ucisk na narządy wewnętrzne.  Kształt brzucha mógł się teraz nieco zmienić – jest on niżej opuszczony. Jeśli Twoje dziecko już przekręciło się główką w kierunku kanału rodnego, może naciskać na kość łonową. Często powoduje to duży dyskomfort, a nawet ból. Niestety nie da się go w żaden sposób zniwelować.

Jedynym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest odpoczynek i minimalizowanie czasu, gdy musisz chodzić lub stać. Relaks w pozycji lezącej powinien Ci nieco pomóc. Najlepszą pozycją do odpoczynku wciąż jest lewy bok. Jeśli będzie Ci tak wygodniej – wkładaj poduszkę między nogi. Powinno to odciążyć nieco kręgosłup i sprawić, że leżenie będzie bardziej komfortowe.

Obniżająca się macica powoduje również coraz większe parcie na pęcherz. Ale do tego nacisku prawdopodobnie już przywykłaś.  Twoja waga nie powinna do tego momentu wzrosnąć więcej niż 13-14 kg.

Co może Cię niepokoić w 37. tygodniu ciąży?

Około 37. tygodnia może nastąpić niewielkie rozwarcie szyjki macicy. Podczas wizyty lekarz sprawdzi, czy do niego doszło i czy są powody do niepokoju. Ewentualnie zaleci odpoczynek i mniej aktywności. Coraz częstsze skurcze Braxtona-Hicksa są nadal bezbolesne, ale mogą powodować pewien dyskomfort.

Zdrowie i porady w 37 tygodniu ciąży

Jak możesz się przygotować do porodu w 37. tygodniu ciąży?

Ćwiczenia

Jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, pamiętaj o przygotowywaniu się do porodu pod względem fizycznym. Ćwiczenia rozciągające i oddechowe pomogą Ci lepiej i łatwiej przejść przez poród.

Torba do szpitala

Zapewne jesteś już spakowana do szpitala – torby dla Ciebie i dziecka powinny zawierać niezbędne do pobytu w szpitalu akcesoria. Jeśli masz wątpliwości, co powinno się w nich znaleźć, sprawdź, co zaleca przygotować placówka, w której planujesz rodzić. Na stronach szpitali są już zwykle zakładki, w których można znaleźć szczegółowe informacje, jakie rzeczy zabrać dla rodzącej i dziecka, a jakie szpital zapewnia.

Plan porodu i pobyt w szpitalu

To najwyższy czas, by podjąć ostateczną decyzję co do tego, jak ma wyglądać poród. Jeśli wszystko wskazuje na to, że będziesz rodziła naturalnie, możesz zdecydować się na poród rodzinny. Jeśli chcesz by towarzyszył Ci partner, mama lub przyjaciółka ustal to z zainteresowaną osobą. Sprawdź także, czy taką możliwość oferuje szpital. Zastanów się również nad osobnym pokojem po porodzie dla Ciebie i dziecka, jeśli masz do wyboru taką opcję. Niektóre kobiety cenią sobie towarzystwo i rady innych rodzących oraz ich ewentualne wsparcie. Inne natomiast wolą niezakłócaną przez nikogo, intymną atmosferę.

Dobrze, byś zdecydowała także, czy chciałabyś dostać znieczulenie zewnątrz oponowe. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, możesz takie otrzymać w II fazie porodu. Sprawdź jednak, jakie zasady podawania znieczulenia ma szpital, w którym chcesz rodzić. Niektóre oddziały położnicze pobierają dodatkową opłatę za znieczulenie.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!