Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Rozwój Twojego dziecka w 38 tygodniu ciąży

Twoje dziecko ma coraz mniej miejsca w macicy, jego ruchy nie są więc zbyt energiczne. Niemniej jednak jest aktywne i to nie tylko czuć, ale i widać – fałdy brzuszne ruszają się bowiem razem z nim. Nadal powinnaś kontrolować ilość ruchów dziecka. Zapewne ma okresy odpoczynku i wzmożonej aktywności. Jeśli jednak coś Cię w jego aktywnościach niepokoi – skonsultuj to z lekarzem.

Jak wygląda Twoje dziecko w 38. tygodniu ciąży?

W tym czasie różnice między dziećmi w masie i wzroście bywają duże. Twoje dziecko waży na pewno ponad 3100 g. Mierzy – w zależności od genetycznych skłonności i wzrostu rodziców – powyżej 49 cm. Wciąż rośnie i przybiera na wadze – nawet 30 g dziennie. Nadal trenuje potrzebne mu po urodzeniu umiejętności. Co ciekawe, wciąż ma miękką czaszkę, która pozwoli mu na bezbolesne przebycie drogi przez kanał rodny. Powinno już być skierowane główką w kierunku kanału rodnego. Jeśli jednak nie jest – być może będzie to wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. Zdarzy się tak, gdy dziecko będzie ułożone pośladkowo, a jest to Twoja pierwsza ciąża. Pije teraz dużą ilość płynu owodniowego – to z niego powstanie smółka, pierwszy stolec, który dziecko wydali po przyjściu na świat.

Twój organizm w 38 tygodniu ciąży

Zmiany w Twoim organizmie

W 38. tygodniu ciąży zaczyna się zmniejszać ilość płynu owodniowego, macica przestaje rosnąć, a brzuch powinien znów nieco się opuścić. Twoja waga także powinna się zatrzymać. Możesz nawet stracić kilogram lub dwa. Łożysko waży aktualnie tyle, co Twoje dziecko, a jego średnica mierzy około 15 cm.

Czego możesz się spodziewać w 38. tygodniu ciąży?

Odejście czopa śluzowego – W okolicy 38. tygodnia może odejść czop śluzowy. Do tej pory zamykał on szyjkę macicy i chronił rozwijające się dziecko przed infekcjami z zewnątrz. Odejście czopu łączy się zazwyczaj z pojawieniem się krwistej wydzieliny. Zwiastuje zwykle zbliżający się poród. Może on jednak rozpocząć się kilka godzin po odejściu czopu, ale także i kilka dni po tym zdarzeniu.

Siara – W 38. tygodniu ciąży Twoje piersi wciąż się powiększają. Coraz intensywniej przygotowują się do produkcji mleka dla Twojego dziecka. Być może wycieka już z nich siara – ma nieco inny skład niż późniejszy pokarm. Zawiera przeciwciała i białka, które wzmacniają dziecko po porodzie i wspomagają rozwój flory bakteryjnej w jego jelitach. Siara ma najczęściej lekko żółtawy, bądź szarawy kolor.

Omdlenia – Nadal mogą zdarzyć Ci się omdlenia. Macica uciska na naczynia krwionośne, a pod koniec ciąży poziom glukozy we krwi może spadać szybciej. Zwracaj uwagę na to, czy nie wstajesz zbyt szybko, warto robić to naprawdę powoli. Staraj się również spożywać mniejsze posiłki, ale częściej i regularnie, pamiętaj również o zwiększonym zapotrzebowaniu Twojego organizmu na płyny. Odpowiednie nawodnienie minimalizuje ryzyko omdlenia, poprawia także Twoje samopoczucie.

Utrata apetytu a odżywianie – W 38. tygodniu możesz skarżyć się na gorsze samopoczucie oraz utratę apetytu. Staraj się jednak odżywiać regularnie i przyjmować pokarmy bogate w witaminę C, błonnik oraz cynk. Poród do duże wyzwanie dla organizmu, będziesz po nim osłabiona, a Twoja odporność może spaść. Racjonalne odżywianie przez całą ciążę pomoże zminimalizować straty organizmu, jakie poniesie on w skutek wysiłku, jakim jest poród. Wciąż powinnaś dostarczać swojemu organizmowi około 2500 kcal dziennie.

Badania – W 38. tygodniu ciąży lekarz może zlecić badanie USG, aby sprawdzić ułożenie dziecka. Możesz także mieć wykonane pierwsze badanie KTG – zapis czynności serca płodu i czynności skurczowej macicy. Jest one nieszkodliwe dla dziecka i najczęściej wykonuje się je tuż przed porodem oraz w czasie jego trwania.

Zdrowie i porady w 38 tygodniu ciąży

Co może Cię niepokoić w 38. tygodniu ciąży?

W 38. tygodniu ciąży mogą niepokoić Cię coraz częstsze skurcze Braxtona-Hicksa. Mimo że zwiększa się ich częstotliwość, wciąż są bezbolesne. Mają one za zadanie przygotować macicę do porodu. Poza tym zwiększają dopływ krwi do starzejącego się łożyska, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie dziecka. Gdyby jednak zaczęły sprawiać Ci ból, skontaktuj się z lekarzem. Mogą to być wówczas skurcze zwiastujące początek akcji porodowej.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!