Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Twoje dziecko jest wielkości arbuza

Kalendarz ciąży - waga dziecka 2800 - 4000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 48 - 52 cm

Rozwój Twojego dziecka w 40 tygodniu ciąży

Oto ostatni artykuł z serii Kalendarz ciąży! 40. tydzień ciąży, finał, w którym poród może nastąpić w każdej chwili. Już wkrótce zobaczycie Wasze wyczekane dziecko – a co czeka Was w najbliższych dniach lub nawet godzinach?

Kiedy poród?

40 tydzień ciąży uznaje się za koniec ciąży, ale nie każde terminowe rozwiązanie następuje właśnie wtedy. Dziecko donoszone może urodzić się zarówno po 37. tygodniu, jak i poczekać do 42. Pamiętaj, że wiek ciąży określany jest zgodnie z datą ostatniej miesiączki, a nawet jeśli lekarz uzna, że ciąża jest nieco młodsza, nie da się ustalić terminu porodu co do dnia – jedynie ok. 5% kobiet rodzi dokładnie w ten dzień, który wcześniej wyznaczył lekarz prowadzący! Musisz być gotowa na poród nieco wcześniej, ale nie martw się, jeśli jego oznaki nie występują mimo przekroczonego terminu. Masz jeszcze 10 dni, a jeśli maluch dalej nie będzie się spieszył z wyjściem na świat, akcja porodowa zostanie wywołana w szpitalu. 

Dziecko w 40. tygodniu ciąży

Chociaż do czasu porodu medycznie określa się dziecko mianem płodu, to jest ono już w pełni ukształtowane, dokładnie takie, jakie wkrótce je zobaczysz. Wszystkie jego narządy funkcjonują już jak należy, w wątrobie posiada zapas niektórych składników odżywczych. Ma też zgromadzone płyny – da sobie radę podczas porodu i w pierwszych godzinach życia! Kilka pierwszych dni może w ogóle nie być głodne i nieco stracić na wadze.

Dziecko waży ok. 3-3,5 kg, i mierzy 50-60 cm. Jest już naprawdę duże, zresztą czujesz to i widzisz, patrząc na swój brzuch. Przygotuj się jednak na to, że dziecko tuż po porodzie może mieć zniekształconą główkę, a jego ciało wciąż będzie pokrywać maź płodowa, a w rzadkich przypadkach również meszek.

Twój organizm w 40 tygodniu ciąży

Organizm matki w 40. tygodniu ciąży

Brzuch jest już bardzo duży i mocno ciąży, utrudnia poruszanie się, spanie, odpoczynek – ciężko w ogóle znaleźć wygodną pozycję. Nawet chodzenie urasta do rangi wyzwania. Twoje stopy wciąż są spuchnięte, a ból kręgosłupa coraz mocniej daje się we znaki. Pomimo braku zmian i nowych objawów, ostatnie dni mogą jednak wydawać się cięższe i bardziej nużące niż wcześniejsze.

Możesz odczuwać większą senność, zaburzenia równowagi, zwiększone wydzielanie śluzu i zmianę apetytu. Ta ostatnia może działać w dowolną stronę – albo przez brak ochoty na jedzenie, albo przeciwnie.

Poród naturalny czy cesarskie cięcie?

Chociaż większość porodów w Polsce to porody naturalne, w Europie prowadzimy pod względem liczby cesarskich cięć. Część z nich ma oczywiście wskazania medyczne – np. dziecko nie zmieniło pozycji i ułożone jest główką do góry. Część jednak przeprowadzana jest na życzenie pacjentki. Oficjalnie jest to niemożliwe, jednak wiele kobiet otrzymuje zaświadczenia, które kwalifikują je do tego zabiegu. Powodem jest głównie strach przed ewentualnymi komplikacjami po stronie dziecka, strach przed bólem, przykre doświadczenia z poprzednich porodów.

Zalety porodu przez CC:

  • Brak bólu
  • Mniejsze ryzyko komplikacji i powikłań ze strony dziecka – przede wszystkim niedotlenienia
  • Brak niepewności co do chwili porodu

Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że cesarskie cięcie to poważny zabieg medyczny, który niesie ze sobą ryzyko powikłań, zwiększa ryzyko problemów z zajściem w kolejną ciążę, a także powoduje ból po porodzie i dłuższy okres, w którym matka dochodzi do siebie. Poród przebiega szybko i bezboleśnie, jednak rana goi się dłużej, przez pewien czas nie wolno się schylać a nawet podnosić dziecka.

Objawy porodu

Czekałaś na ten moment 40 tygodni, więc jesteś wyczulona na każdą zmianę, jaka zachodzi w Twoim ciele. Jeśli:

  • skurcze powtarzają się regularnie,
  • skurcze nasilają się podczas ruchu,
  • wydostaje się wydzielina z pochwy,

to znaczy, że poród się zbliża i możesz wybierać się do szpitala. Kiedy skurcze zaczną powtarzać się w mniejszych odstępach czasu, co kilka minut, a także nasilać bez zmiany pozycji, oznacza to, że zaczynasz już rodzić. Kolejnym sygnałem jest odejście wód płodowych. Mogą wyciekać powoli – to wcale nie wygląda tak, jak na filmach, mogą też nie odejść wcale, jeśli nie pękną samoistnie błony płodowe. Jeśli odejdą, ale będą mieć zielonkawą lub brązową barwę albo przykry zapach, natychmiast jedź do szpitala. Do szpitala powinnaś udać się też, jeśli zauważysz coś niepokojącego np. ruchy dziecka wzmagają się albo nie czujesz ich wcale.

Zdrowie i porady w 40 tygodniu ciąży

Wywołanie porodu

Jeśli maluch na dobre zadomowił się w macicy albo istnieją medyczne wskazania do przyspieszenia porodu (np. cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie u matki, stan przedrzucawkowy, odejście wód przy braku skurczy), dostaniesz kroplówkę z oksytocyną. Czasami przebija się pęcherz płodowy albo wykonuje wysoką lewatywę (rzadko stosowana metoda). Lekarz powinien uprzedzić cię o planowanym przyspieszeniu porodu, ale w nagłych przypadkach, w których liczy się czas, może tę decyzję podjąć samodzielnie.

Wcześniej wykorzystuje się metody preindukcyjne, które mają za zadanie zmiękczyć i rozszerzyć szyjkę macicy. W tym celu podaje się prostagnandyny, które stymulują rozwieranie się pochwy.

Po porodzie czeka Cię kilka tygodni połogu, podczas którego Twoje ciało dojdzie do siebie, a Ty, dziecko i partner będziecie uczyć się siebie nawzajem. Niech będzie to dla Was naprawdę piękny czas!