Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku
Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku
Twoje dziecko jest wielkości ziarenka maku
Rozwój Twojego dziecka w 1 tygodniu ciąży
1. tydzień ciąży to czas, w którym tak naprawdę… wcale nie jesteś jeszcze w ciąży. Ciążę trwającą 40 tygodni liczy się bowiem od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki przed stwierdzeniem ciąży. Dlaczego tak się dzieje?
Obliczanie wieku ciąży
Kiedyś nie istniała możliwość dokładnego sprawdzenia wieku ciąży podczas badania USG – dlatego przyjmowano za początek ciąży to, co jest pewne – czyli pierwszy dzień cyklu, w którym nastąpiło zapłodnienie. Także dzisiaj, zwłaszcza na początku trwania ciąży, ciężko stwierdzić, kiedy dokładnie się zaczęła. Dlatego tradycyjnie czas trwania ciąży liczy się dziś wciąż tak samo, jak w dawnych czasach.
Oczywiście, długość cyklu u poszczególnych kobiet bywa znacząco różna, dlatego, jeśli lekarz podczas badania USG stwierdzi, że do zapłodnienia doszło więcej niż 7 dni po szacowanym dniu, wiek ciąży będzie obliczany nieco inaczej. Nie musisz się więc obawiać znacznej różnicy pomiędzy planowanym terminem porodu a samym porodem.
Twój organizm w 1 tygodniu ciąży
Co się dzieje z ciałem matki w 1. tygodniu ciąży?
Jak już wspomniano, początek 1. tygodnia ciąży oznacza miesiączkę. Komórka jajowa, z której powstanie kiedyś zarodek, dopiero dojrzewa w jajniku. Wkrótce może rozstrzygnąć się kwestia liczby dzieci, którą urodzisz. Jeśli do jajowodu zostaną uwolnione dwie komórki, będziesz mamą bliźniąt dwujajowych albo wieloraczków. Na razie jednak czujesz swoje zwyczajne dolegliwości związane z menstruacją.
Przygotowanie do owulacji
Jeśli planujesz ciążę, to powinnaś szczególnie monitorować nadejście owulacji. Niektóre kobiety potrafią ją wyczuć, zwłaszcza poprzez bóle owulacyjne, zmianę konsystencji śluzu. Jeśli nie jesteś pewna, kup w aptece test owulacyjny – to w dzień owulacji masz największe szanse na zajście w ciążę. Nie znaczy to jednak, że szansę na nią masz przez jeden dzień w ciągu cyklu. Plemnik żyje w organizmie kobiety 2-5 dni, do zapłodnienia może więc dojść wiele godzin po stosunku. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia od 12 do 18 godzin.
Planowanie ciąży
Pomimo tego, że dopiero miesiączkujesz, jeśli zajdziesz w ciążę ten okres będzie liczony jako 1. jej tydzień. Dlatego to odpowiedni czas, żeby zmienić swój styl życia – nie wiesz, kiedy dokładnie dojdzie do zapłodnienia. Odstawienie alkoholu, papierosów i innych używek, zażywanie kwasu foliowego (najlepiej zacząć jej jeszcze wcześniej, ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą) i witamin – to już ten czas. Lepiej zrezygnować już z surowego mięsa i owoców morza. Poza tym nie musisz zmieniać swojego stylu życia diametralnie.
Brak objawów
Wiele przyszłych mam niecierpliwie czeka na pierwsze objawy ciąży i niepokoi się, kiedy oprócz braku miesiączki żadne nie nadchodzą. Pamiętaj – od owulacji i zapłodnienia do zagnieżdżenia się zarodka jeszcze długa droga. Zmiany jakie zachodzą wtedy w komórce jajowej są ogromne i postępują szybko, ale wiele może wydarzyć się po drodze – ok. 40% zarodków w ogóle nie zagnieżdża się w macicy. Wg szacunków lekarzy, tylko 30% kobiet zachodzi w ciążę od razu. Nie ma więc powodów do obaw, jeśli objawy nie występują w połowie cyklu. Nie oznacza to, że któreś z Was ma problemy z płodnością.
Zdrowie i porady w 1 tygodniu ciąży
Twoje zdrowie
Zanim zajdziesz w ciążę (a przypomnijmy, w 1. tygodniu ciąży jeszcze właściwie w niej nie jesteś), dobrze byś zrobiła podstawowe badania, takie jak cytologia, USG narządów rodnych, morfologia. Pomogą wykryć ewentualne schorzenia, które mogłyby zagrozić przyszłej ciąży albo niepotrzebnie Cię niepokoić. Dobrze jest też zbadać poziom hormonów tarczycy. Jeśli jest zbyt niski może stanowić przeszkodę w zajściu w ciążę i wywołać u Ciebie niepotrzebny niepokój co do płodności Twojej lub partnera. Dobrze wykonać również testy na obecność wirusa różyczki, cytomegalii i toksoplazmozy.
Jeśli nie wiesz, jaki masz współczynnik Rh, albo nie znasz Rh przyszłego ojca dziecka, to ostatni moment na zbadanie krwi. W razie ryzyka konfliktu serologicznego otrzymasz zastrzyk z immunoglobuliny.