Twoje dziecko jest wielkości maliny
Twoje dziecko jest wielkości maliny
Twoje dziecko jest wielkości maliny
Rozwój Twojego dziecka w 8 tygodniu ciąży
Jeśli jesteś w 8. tygodniu ciąży, oznacza to, że zbliżasz się do końca drugiego miesiąca ciąży. W 8. tygodniu zarodek jest wielkości sporej maliny – mierzy ok. 13-18 mm i wykonuje już nieskoordynowane ruchy. Nie możesz ich jeszcze poczuć, ale możesz usłyszeć serce, które uderza już 150 razy na minutę!
Jak wygląda zarodek w 8. tygodniu ciąży?
Połowa długości zarodka w tym okresie to głowa – lekko pochylona ku przodowi. Co teraz zmienia się w wyglądzie Twojego dziecka? Kształtuje się jego twarz – rosną zalążki małżowin usznych, nos, pojawiają się także małe czarne plamki, z których powstaną oczy, rosną również powieki. Dość dobrze jest już zarysowana szczęka i wykształcona żuchwa. Tułów jest nieco wydłużony, doskonale widać też nogi i ręce, a pod koniec tygodnia nawet palce.
Rozwój zarodka
Zmysły
Koniec drugiego miesiąca ciąży to czas, gdy powstaje przewód słuchowy. Dzięki rozwiniętemu błędnikowi Twoje dziecko rozpoznaje intensywność Twoich ruchów. Nie wszystkie aktywności mu się spodobają. Ma także już rozwinięte ucho wewnętrzne i rozpoczyna się proces jego unerwiania.
Kształtują się również nozdrza i kubki smakowe. Co ciekawe, już na etapie ciąży Twoje dziecko ma preferencje smakowe. A Ty, dostarczając mu różnorodnego, wartościowego pożywienia możesz działać na korzyść jego przyszłych wyborów kulinarnych. W zależności od tego, co jesz, zmienia się bowiem smak wód płodowych.
Narządy wewnętrzne i indywidualne linie papilarne
W 8. tygodniu ciąży rozwijają się płuca, co potrwa aż do 37. tygodnia! Usztywnia się kręgosłup, wykształcają się nawet żebra, a ogon zmienia się w kość ogonową.
W tym czasie niewiarygodnie szybko rosną jelita dziecka – stają się tak długie, że zostają wypchnięte poza brzuch. Fizjologiczna przepuklina zarodka zanika w 11. tygodniu ciąży. Wtedy jelita wstępują do brzucha a fałdy brzuszne się zamykają.
Pod koniec drugiego miesiąca wykształcają się także krtań i pęcherz moczowy. Twoje dziecko mimo niewielkich rozmiarów – ok 1,5 cm posiada grupę krwi oraz indywidualne linie papilarne na dłoniach i stopach.
Twój organizm w 8 tygodniu ciąży
Co możesz odczuwać w 8. tygodniu ciąży?
Pierwszy trymestr nie jest łatwy ze względu na liczne zmiany, z którymi musi uporać się Twój organizm. Kolejne tygodnie przynoszą nasilające się zmęczenie i często dyskomfort spowodowany fizycznymi dolegliwościami. Dlatego ważne jest, byś w tym czasie dbała o siebie i dużo wypoczywała oraz w miarę możliwości – regularnie spała i jadła. Choć te dwie ostatnie rzeczy bywają utrudnione ze względu na utrzymujące się nudności oraz zaburzenia rytmu snu. Możesz cierpieć na bezsenność lub mieć bardzo realistyczne sny o różnym charakterze. Ciąża to stan wyjątkowy dla Twojego organizmu, który reaguje na zmieniającą się gospodarkę hormonalną.
W 8. tygodniu ciąży coraz częściej oddajesz też mocz. Wynika to z ucisku powiększającej się macicy na pęcherz moczowy. Ponieważ macica cały czas rośnie, naciąga więzadła, na których jest zawieszona. Możesz z tego powodu odczuwać lekkie bóle w podbrzuszu i ciągnięcie w pachwinach. Bóle możesz również odczuwać w krzyżowym odcinku kręgosłupa, pośladkach a nawet udach. Macica uciska już na kręgosłup i nerw kulszowy.
Być może masz „ciążowe zachcianki” za pomocą których organizm domaga się określonych składników odżywczych. Zachcianki nie są jednak regułą.
Wraz z rozwojem ciąży Twoje piersi stają się także coraz większe, brodawki mogą nieco ściemnieć, a gruczoły wokół sutków staną się bardziej widoczne. Utrzymuje się również tkliwość i większa wrażliwość piersi.
Około 15-20 % przyszłych mam boryka się w tym czasie z migreną. Co ciekawe, te kobiety, które miały ją przed ciążą, często w ciąży przechodzą ją zdecydowanie lżej lub w ogóle.
Zdrowie i porady w 8 tygodniu ciąży
Na co powinnaś zwracać uwagę w 8. tygodniu ciąży?
W I trymestrze ciąży Twój organizm wielokrotnie będzie dawał Ci znaki, co mu służy, a co nie. Zgaga, nudności, to w tym okresie uciążliwe dolegliwości. Warto obserwować, jakie produkty wywołują lub potęgują niestrawność. Ostre potrawy, napoje gazowane, słodycze, mogą trafić w Twoim przypadku na indeks rzeczy zakazanych. Żeby zminimalizować trawienne dolegliwości staraj się jeść regularnie mniejsze niż zazwyczaj porcje.
Warto także, żebyś zadbała aby Twój jadłospis obfitował w pokarmy bogate w żelazo. Zapobiegniesz w ten sposób ewentualnym niedoborom i anemii ciążowej.
Nadal przyjmuj kwas foliowy i inne suplementy zalecone przez ginekologa. Pozwolą one na optymalny rozwój zarodka. Wpłyną także na lepszą kondycję Twojego organizmu, od którego teraz sporo się przecież wymaga. Ze względu na zmieniający się układ odpornościowy jesteś teraz bardziej narażana na infekcje. Zwracaj więc uwagę na produkty, dzięki którym im zapobiegniesz. Gdy już się pojawią, nie lekceważ przeziębień – mogą być groźne dla dziecka zwłaszcza w I i III trymestrze.
Badania w 8. tygodniu ciąży
To już także moment, kiedy możesz wykonać pierwsze badanie USG. W czasie badania przed 10. tygodniem lekarz sprawdzi czy ciąża rozwija się prawidłowo, a Ty po raz pierwszy będziesz mogła usłyszeć i zobaczyć swoje dziecko.