Twoje dziecko jest wielkości śliwki
Twoje dziecko jest wielkości śliwki
Twoje dziecko jest wielkości śliwki
Rozwój Twojego dziecka w 12 tygodniu ciąży
Rozwijający się w Twoim brzuchu mały organizm od niedawna jest już oficjalnie płodem. W 12. tygodniu ciąży, czyli przy końcu pierwszego trymestru, osiąga wielkość śliwki węgierki: waży około 14 gramów i ma średnio 5,4 cm. Co ciekawe, w tym czasie dziecko potrafi już ssać kciuk i jest wrażliwe na Twoje ruchy. Podczas ultrasonografii dopplerowskiej usłyszeć można szybkie bicie serca. Co jeszcze nowego?
Rozwój płodu w 12. tygodniu ciąży
12. tydzień ciąży to pracowity czas dla małego organizmu. Właśnie zbliża się do końca kształtowania swoich najważniejszych funkcji życiowych i organów, a kolejne etapy będą polegały na ich dalszym rozwoju. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.
Układ ruchu: płód jest już w stanie aktywnie się poruszać. Jego ruchy są jednak zbyt słabe, abyś mogła je wyczuć. Na to trzeba jeszcze poczekać kilka tygodni, kiedy nabierze wagi. Na palcach obu kończyn zarysowują się szczątkowe paznokcie. Ramiona płodu są aktualnie dłuższe niż nogi, ale i one za niedługi czas się wydłużą. Przyszły noworodek potrafi już wykonywać spektrum ruchów – prostować się, wyginać czy kopać – w 12. tygodniu ciąży są one jednak mimowolne i nie stanowią reakcji na docierające do niego bodźce.
Narządy płciowe: płód posiada już wstępnie wykształcone zewnętrzne narządy rozrodcze, ale nadal nie będą one widoczne na zdjęciu USG. Jeśli nie możesz się doczekać ustalenia płci dziecka – taka możliwość pojawi się już niebawem! 17. tydzień zbliża się w końcu wielkimi krokami.
Układ wydalniczy i pokarmowy: co ciekawe, rozwinięte w 12. tygodniu ciąży jelita są w stanie wykonywać ruchy robaczkowe, niezbędne do przesuwania treści pokarmowych po narodzinach dziecka. Pojawia się także odbyt, a niewielkie nerki produkują już mocz, trafiający bezpośrednio do płynu owodniowego, znajdującego się w Twoich błonach płodowych. Wątroba oraz śledziona intensywnie zajmują się produkowaniem komórek krwi, natomiast trzustka rozpoczyna uwalnianie enzymów trawiennych. Czy wiesz, że ta pierwsza to aż około 10% całkowitej wagi płodu?
Zmiany w obrębie głowy i szyi: płód zdążył już rozwinąć swoje struny głosowe. Ponadto tworzą się u niego ślinianki, czyli gruczoły odpowiedzialne za produkowanie śliny. Mały organizm właśnie teraz uczy się odruchu połykania – póki co płynu owodniowego, ale już za kilka miesięcy (jako karmiony przez Ciebie noworodek) będzie to samo robić z pokarmem. W 12. tygodniu ciąży dostrzega się też ruchy mięśni twarzy. Mimika nie sygnalizuje jednak emocji, to dopiero pierwsze podrygi.
Twój organizm w 12 tygodniu ciąży
Zmiany w Twoim organizmie podczas 12. tygodnia ciąży
Podczas ciąży nie można zapominać o sobie. Opis przemian w Twoim ciele, pozwoli Ci lepiej zrozumieć przebieg tego szczególnego stanu.
Brzuch: w 12. tygodniu ciąży u niektórych kobiet pojawia się już linea nigra, charakterystyczna ciemna pionowa linia, wywołana zwiększoną produkcją melaniny (barwnika skórnego), która będzie im towarzyszyć aż do kilku miesięcy po porodzie. To tak naprawdę ściemnienie kresy białej, czyli pasa włókien kolagenowych, rozciągających się od kobiecego pępka aż po spojenie łonowe.
Metabolizm: w konsekwencji gwałtownych zmian hormonalnych, zaczyna wyraźnie spowalniać, co przyczynia się do nieprzyjemnych wzdęć. Aby zmniejszyć ich uciążliwość, jedz powoli, dokładnie przeżuwając kęsy. Dzięki temu zmniejszysz mimowolne połykanie powietrza wraz z posiłkami, które intensyfikuje gromadzenie się gazów w układzie pokarmowym.
Możesz też zaobserwować pierwsze oznaki odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach bioder – zaczynają się delikatnie zaokrąglać, więc ulubione spodnie prawdopodobnie staną się przyciasne. Twoje bliskie otoczenie będzie już pewnie w stanie zaobserwować rozwijające się krągłości, spowodowane przez hormony płciowe, które przygotowują organizm do porodu.
Skóra: intensywna produkcja melaniny może zwiększać widoczność pieprzyków lub piegów. Wciąż zmienia się stan Twojej cery – to odpowiedź organizmu na nowe stężenie hormonów. Niemożliwe jest jednak odgadnięcie, czy się polepszy, czy pogorszy – to kwestia bardzo indywidualna dla każdej z kobiet.
Zdrowie i porady w 12 tygodniu ciąży
Symptomy 12. tygodnia ciąży
To słodko-gorzka kategoria, bowiem część objawów – takich jak brak energii czy obniżone libido – zacznie zanikać. Z kolei w 12. tygodniu ciąży możesz zaobserwować nowe, niekoniecznie przyjemne objawy. Garść porad, które znajdziesz w dalszej części tekstu, pomoże Ci zmniejszyć ich dokuczliwość.
Nadwrażliwość na zapachy: zdarza się, że nawet lubiane przed ciążą aromaty, w jej trakcie staną się nie do zniesienia. W takich sytuacjach używaj kuchennego pochłaniacza podczas gotowania i wybieraj dania o temperaturze pokojowej, ponieważ zwykle mają mniej intensywny aromat. Używaj kosmetyków bezzapachowych lub o neutralnej woni, warto rozważyć też odstawienie ulubionych perfum: na nie przyjdzie jeszcze pora.
Powrót apetytu: z dobrych wiadomości – poranne nudności u wielu kobiet stają się mniej uciążliwe właśnie w 12. tygodniu ciąży. Pamiętaj jednak, że w tym czasie wcale nie trzeba się przejadać. Eksperci zalecają spożywanie ok. 300 kilokalorii więcej niż obejmuje norma. U niektórych przyszłych mam nudności będą niestety utrzymywały się dalej, niekiedy nawet do porodu. Co ciekawe, dłużej skarżą się na nie mamy bliźniąt.
Mniejsze parcie na mocz: dzięki temu, że macica przesuwa się ku górze, wywiera mniejszy nacisk na pęcherz moczowy, niż miało to miejsce wcześniej. Już od 12. tygodnia ciąży możliwe jest zatem, że rzadziej będziesz odczuwała potrzebę skorzystania z toalety.
Zawroty i bóle głowy: to konsekwencja zwiększonego ciśnienia krwi w Twoim organizmie, zmian hormonalnych, odwodnienia czy spadku stężenia cukru. Pamiętaj, aby regularnie spożywać zdrowe posiłki i pić odpowiednią ilość płynów. Pomocne będzie też noszenie luźniejszych ubrań, najlepiej z naturalnych tkanin, które zapewnią właściwą termoregulację. Staraj się unikać gwałtownych zmian pozycji, np. przy wstawaniu z krzesła – mogą prowadzić do utraty równowagi. W miarę możliwości ogranicz męczące prace fizyczne, nie rezygnując jednak z aktywności fizycznej o niskim ryzyku, która pomoże Ci się dotlenić i poprawić nastrój.
Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów: jego przyczyna jest podobna, jak w przypadku zawrotów głowy. Ponadto naczynia krwionośne w obrębie jamy ustnej powiększają się i stają się wrażliwsze, a same dziąsła mogą być w 12. tygodniu ciąży lekko opuchnięte i obolałe. W takich warunkach nietrudno o mikrourazy. Kiedy zauważysz krwawienie z dziąseł, warto wymienić szczoteczkę na tę z miękkim włosiem i stosować specjalne pasty stomatologiczne. Jeśli to jednak nie pomoże, koniecznie wybierz się do dentysty. Z poprzednich artykułów z pewnością wiesz już, jak ważna jest profilaktyka chorób zębów i jamy ustnej w trakcie ciąży.
Upławy ciążowe: intensywna produkcja estrogenu w połączeniu z wyższym przepływem krwi w rejonie pochwy może skutkować obfitszymi upławami. Jeśli śluz jest niezbyt gęsty, białawy lub łagodnie żółty (nie towarzyszy mu świąd), a zapach neutralny albo delikatnie mleczny – nie powinnaś się przejmować. Twój organizm w naturalny sposób zapewnia Tobie i rozwijającemu się płodowi dodatkową ochronę: zapobiega bowiem infekcjom w rejonach intymnych.
Jeśli upławy są dla Ciebie kłopotliwe, zadbaj o podwyższoną higienę. Nie należy jednak z nią przesadzać, gdyż może to naruszyć florę bakteryjną i właściwy odczyn pH pochwy. Stosuj łagodne żele do higieny intymnej i profilaktycznie cienkie wkładki higieniczne. Noś bieliznę z przewiewnych materiałów, unikaj za to tamponów.
Kiedy śluz w 12. tygodniu ciąży będzie miał inną niż wymieniona barwę: zielonkawą, szarą czy brunatną, koniecznie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Może to być objawem infekcji intymnych, takich jak rzęsistkowica czy grzybica. Twoją uwagę powinny zwrócić również: konsystencja upławów (spienienie albo grudkowatość); nieprzyjemny, rybi zapach; szczypanie bądź ból przy oddawaniu moczu oraz swędzenie okolic intymnych. Takie symptomy nie muszą zwiastować najgorszego, ale nie powinno się ich lekceważyć.
Zgaga (refluks): wiele przyszłych mam się na nią skarży. Nieprzyjemne uczucie pieczenia, które rozciąga się od żołądka aż po gardło wynika ze zwiększonej produkcji progesteronu, który pozwala na skuteczne donoszenie ciąży. Wśród wielu zalet, hormon ten ma także wady, a jedną z nich jest zwiotczenie mięśni układu pokarmowego, skutkujące przedostawaniem się kwasu żołądkowego do jego wyższych warstw i podrażnianie tkanek.
Nie pomaga również ciągle rosnąca w 12. tygodniu ciąży macica, która w pewnym momencie zacznie uciskać żołądek. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na poradzenie sobie z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia: unikanie wysoko przetworzonych produktów, pikantnych przypraw, kofeiny czy tłustych dań. Pomóc może też napar z siemienia lnianego, którego galaretowata konsystencja przyniesie Ci ukojenie. Wiele mam chwali sobie również migdały, których zjedzenie przynosi doraźną ulgę.
12. tydzień ciąży umilisz sobie np. prowadząc dziennik ciąży, dla udokumentowania wszystkich ważnych dla Ciebie chwil, takich jak pierwsze badanie USG czy zdjęcia powiększającego się brzucha. A co czeka Twoje ciało i rozwijające się dziecko już niebawem? – o tym przeczytasz w kolejnych artykułach.