Twoje dziecko jest wielkości awokado

Twoje dziecko jest wielkości awokado

Kalendarz ciąży - waga dziecka 100 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 11,6 g

Twoje dziecko jest wielkości awokado

Kalendarz ciąży - waga dziecka 100 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 11,6 g

Rozwój Twojego dziecka w 16 tygodniu ciąży

Zaczął się już wyczekany II trymestr. Dzięki ciążowym hormonom przyszła mama rozkwita – poprawia się stan włosów i cery oraz samopoczucie. Dziecko również się zmienia – ma już wielkość owocu awokado, waży 100 g i chociaż nie minęła nawet połowa ciąży, intensywnie przygotowuje się już do samodzielnego życia. 

16. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Pozostając przy porównanych kulinarnych – dziecko waży tyle co tabliczka czekolady i ma wielkość awokado. Nie jest już niewyczuwalną drobinką, którą było jeszcze kilka tygodni temu, teraz dobrze leżałoby już w dłoni dorosłego człowieka.

Płód ma już ukształtowaną twarz, z nieco spłaszczonym i zadartym nosem, który w przyszłości umożliwi mu wygodne ssanie piersi. Może poruszać już gałkami ocznymi, chociaż jeszcze nie podnosi powiek. Uszy są już na swoim miejscu, a dziecko zaczyna słyszeć. Przez wody płodowe i ścianę macicy docierają do niego przytłumione odgłosy bicia Twojego serca, pracy Twoich jelit, szum krwi, a także Twój głos. Płód ma już ukształtowane struktury ucha razem z błędnikiem, a przez swoje ruchy ćwiczy równowagę. Jego ciało wciąż pokryte jest miękkim meszkiem. Włókna nerwowe w układzie przedsionkowym dziecka zaczynają pokrywać się tłuszczem i białkiem, które z kolei umożliwiają przepływ impulsów. Ten proces nazywany jest mielinizacją.

Rozwój płodu w 16. tygodniu

Dziecko intensywnie ćwiczy swoje funkcje życiowe i robi to najlepiej jak może. Chociaż zanurzone w płynie, ćwiczy w nim oddychanie. Połyka go, ale w ten sposób wzmacnia mięśnie potrzebne do zaczerpnięcia powietrza. A skoro pije, to także oddaje mocz – i to bardzo często, nawet co 40 minut!

Następuje twardnienie miękkich dotychczas chrząstek – dziecko zyskuje twarde kości. Z pewnością domyślasz się, że do prawidłowego przebiegu tego procesu konieczna jest odpowiednia podaż wapnia. Nie powinno go zabraknąć w Twojej diecie.

Co ważne, Twoje dziecko zaczyna wykonywać już skoordynowane ruchy. Właściwie cały czas się już rusza, zgina i prostuje kończyny, ssie kciuk i sprawia wrażenie, że nie może znaleźć dla siebie dogodnej pozycji. Możesz już wyczuwać ruchy dziecka, nie określisz ich jednak jako kopanie, raczej jako łaskotanie. Szybciej poczują ruchy w macicy te kobiety, które już rodziły, a także te szczuplejsze. W 16. tygodniu możesz jeszcze nic nie czuć – to normalne! Niektóre przyszłe mamy muszą poczekać jeszcze prawie miesiąc. Czasem możesz też poczuć dziecko nieświadoma tego, że to ono.

Twój organizm w 16 tygodniu ciąży

Co u przyszłej mamy?

Widać już ciążowy brzuszek, na który tak bardzo czeka wiele kobiet. Za sprawą estrogenów pięknieją włosy, pojawiają się kobiece krągłości nawet u bardzo szczupłych mam. Dodatkowo wiele kobiet odczuwa zwiększone libido – to m.in. efekt lepszego ukrwienia narządów płciowych związany z ogólną większą ilością krwi w organizmie. W zdrowej ciąży seks nie jest żadnym zagrożeniem, więc warto wykorzystać zwiększoną ochotę na niego i zadbać o bliskość z partnerem. Wkrótce może braknąć czasu.

Jednak zwiększona ilość krwi może też skutkować mniej przyjemnymi objawami. Przekrwienie naczyń może osłabiać błonę śluzową, czego skutkiem bywa krwawienie z nosa oraz dziąseł podczas mycia zębów. Możesz zauważyć też pęknięte naczynka, tzw. pajączki, obrzęki nóg, a nawet żylaki. Na ból i obrzęki pomoże Ci leżenie na lewym boku z lekko uniesionymi nogami. Ułatwisz przepływ krwi i odciążysz w ten sposób kręgosłup. Pilnuj też by zbyt długo nie stać i nie siedzieć, zwłaszcza z założonymi nogami.

Czy zastanawiałaś się kiedyś, w jaki sposób utrzymywana jest Twoja macica? Trzymają ją więzadła, które naciągają się podczas jej wzrostu. Przez to możesz czuć bóle w podbrzuszu albo okolicach pachwin, zwłaszcza przy gwałtownej zmianie ruchu. Nie są powodem do zmartwień, chyba, że są bardzo silne, utrzymują się, towarzyszy im krwawienie, ból krzyża albo upławy.

Zdrowie i porady w 16 tygodniu ciąży

Tym też się nie martw!

To naturalne, że martwisz się o zdrowie swojego dziecka i stresują Cię sygnały, które możesz odbierać jako niepokojące. Im więcej jednak wiesz o ciąży, tym lepiej rozumiesz, co dzieje się z Twoim ciałem. Masz krótki oddech? To nie żadne kłopoty zdrowotne, a macica naciskająca na przeponę i żebra, więc ciężko Ci odetchnąć pełną piersią.

Nie przejmuj się też upławami, które mogą być dość obfite. To naturalna ochrona Twoich dróg rodnych przed infekcjami. Wspomagaj się wkładkami i podpaskami, najlepiej przepuszczającymi powietrze.

Stres nie służy dziecku ani Tobie. Jeśli masz w tym okresie problemy, staraj się nimi zbytnio nie przejmować – na ile to oczywiście możliwe. Twój stres ogranicza przepływ krwi, przez co Twoje dziecko po narodzinach także może być niespokojne. Dobrym sposobem na relaks w ciąży jest słuchanie muzyki – spokojnej, klasycznej, ale nie jest to warunek konieczny. Słuchaj tego, co sprawia Ci przyjemność i pozwala się rozluźnić.

Porady

· Rozmawiaj z dzieckiem! Co prawda jeszcze Cię ono nie rozumie, ale dzięki temu szybciej nauczy się w przyszłości rozpoznawać Twój głos. Co więcej, w ten sposób już teraz budujesz waszą wspólną więź. 

· Pilnuj ciśnienia. Zwiększona ilość krwi, o której już wspominano, może spowodować ciążowe nadciśnienie. 

· Spaceruj. Możesz też korzystać z innych aktywności fizycznych, jeśli Twój lekarz nie widzi przeciwskazań. Joga, basen, lekki trucht – ważne, byś się dotleniła, rozruszała nogi, pobudziła przepływ krwi. Regularny ruch obniża też ryzyko wystąpienia skurczów łydek. 

· Wysypiaj się. To może być czasem trudne przez uczucie zapchanego nosa i rosnący brzuch. Najlepiej spać na lewym bogu – w ten sposób zwiększysz ilość składników odżywczych dostarczanych dziecku. Jeśli odczuwasz ból pleców, włóż pod brzuch poduszkę. Unikaj spania na plecach – może spowodować bóle i kłopoty z trawieniem. Oczywiście nie powinno się też w ciąży spać na brzuchu, ale z czasem i tak stanie się to coraz trudniejsze.

16. tydzień ciąży to czas, w którym można już często określić płeć dziecka, ale część rodziców musi jeszcze cierpliwie poczekać – niektóre dzieci lubią trzymać ich w niepewności. Brak widocznych narządów męskich nie oznacza jeszcze, że urodzisz dziewczynkę.