Twoje dziecko jest wielkości bakłażana
Twoje dziecko jest wielkości bakłażana
Twoje dziecko jest wielkości bakłażana
Rozwój Twojego dziecka w 23 tygodniu ciąży
23. tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju dziecka. Kształtują się zmysły, płód zaczyna słyszeć głosy otoczenia i rozpoznawać głos swojej mamy. Możesz już do niego mówić ze świadomością, że dziecko Cię słyszy, chociaż jeszcze nie rozumie.
Płód w 23. tygodniu ciąży
Dziecko w tym okresie zanurzone jest w ok. 500 ml płynu owodniowego, który co kilka godzin się odświeża. Płyn nie tylko ułatwia mu poruszanie się, ale także pomaga w nauce oddychania. To, co robimy bezwiednie, to naprawdę ważny i złożony proces, który u płodów rozwija się niemal do dnia rozwiązania! Płuca dziecka będą wykształcać się jeszcze ponad 10 tygodni, ale ono już teraz wdycha płyn owodniowy, trenując w ten sposób ruchy klatki piersiowej. A wracając do wspomnianego chwilę wcześniej poruszania się – płód w tym okresie może być już bardzo aktywny: robi fikołki, kopie, łapie pępowinę, zaciska piąstki, ssie kciuk i każdy z tych ruchów już kontroluje.
Nie czujesz go jednak przez cały czas, bo dziecko ma już swój własny rytm dobowy, odmienny od Twojego. Śpi średnio 20 godzin na dobę, a uaktywnia się wtedy, kiedy Ty planujesz odpocząć. Kiedy chodzisz, ruszasz się, kołysanie Twojej miednicy uspokaja dziecko, kiedy brakuje mu bodźców z zewnątrz – pokazuje, co potrafi!
Ważny czas w rozwoju dziecka
23. tydzień ciąży to bardzo ważny czas w rozwoju dziecka. To właśnie teraz rozwijają się bowiem wzrok i słuch, a wcześniaki urodzone w tym okresie, miewają z nimi spore problemy. Ale warto spojrzeć na to również z drugiej strony. Dzięki współczesnej medycynie dzieci urodzone w 23. tygodniu ciąży mają ponad 50% szans na przeżycie, a to (biorąc pod uwagę ich stopień rozwoju i czas, jaki powinny jeszcze spędzić w łonie matki) naprawdę sporo. Od 22. tygodnia ciąży nie mówimy już o poronieniu, ale o przedwczesnym porodzie. Oczywiście, im więcej czasu płód będzie mógł rozwijać się w macicy, tym lepiej dla niego, ale wiele mam w tym czasie może spać spokojniej.
Ponieważ właśnie rozwija się słuch, dziecko zaczyna słyszeć odgłosy Twojego ciała: bicie serca, szum krwi, odgłosy trawienia. Mów do niego – wkrótce zacznie rozpoznawać Twój głos! Maluch miewa też czkawkę, ale to nie powód do niepokoju, a dobry znak – rozwija się kora mózgowa.
A jak wygląda teraz dziecko? Na pierwszym USG widziałaś małą istotę, która nie przypominała jeszcze noworodka. Teraz już przypomina – rosną mu nawet włosy i brwi. Skóra jest jeszcze bardzo pomarszczona i przezroczysta, ale z dnia na dzień przybywa jej tkanki tłuszczowej.
Twój organizm w 23 tygodniu ciąży
Przyszła mama w 23. tygodniu ciąży
Widać już że jesteś w ciąży – w końcu to 6. miesiąc, więc nawet, jeśli brzuch pojawił się u Ciebie późno, jest już widoczny. Powiększają się także piersi i może wypływać z nich żółtawa wydzielina, czyli siara. Będzie pierwszym pokarmem dziecka po porodzie, a teraz możesz rozejrzeć się za wkładkami do biustonosza. Zmienia się również kolor Twojej skóry, przez zwiększoną produkcję melatoniny. Pojawia się nie tylko linea negra, czyli ciemna linia na brzuchu, ale także ciemnieją brodawki i okolice okolic intymnych, czasem okolice ust. Jedyną radą jest unikanie słońca i stosowanie kremów z filtrem, albo po prostu przyzwyczajenie się do tego – przebarwienia znikną po porodzie.
Problemem, który może Ci nieco dokuczać staną się puchnące nogi. Macica naciska na dolną żyłę główną, powodując tego typu obrzęki. Jeśli jednak są one wyjątkowo duże albo pojawiają się nagle, powinnaś udać się do lekarza.
Oprócz puchnących nóg, możesz też zauważyć powiększone stopy – czasem nawet o cały rozmiar! To skutek działania relaksyny, mającej na celu rozluźnienie więzadeł i przygotowanie miednicy do porodu.
Są też zdecydowanie pozytywne objawy ciąży w 23. tygodniu. Wiele przyszłych mam dosłownie promienieje w tym okresie. Włosy stają się gęste, mocne, błyszczące, cera gładka i rozświetlona. Twarz nabiera łagodnych rysów. Być może poczujesz się teraz kobieca, jak nigdy wcześniej.
Zdrowie i porady w 23 tygodniu ciąży
Porady
Rano obudziłaś się przeszczęśliwa, ale już po śniadaniu rozpłakałaś się i pokłóciłaś z partnerem? Zmiany nastroju są typowe także na tym etapie ciąży, hormony buzują – staraj się więc niepotrzebnie nie dokładać sobie powodów do zdenerwowania. Unikaj ciężkiej muzyki, tym bardziej, że dziecko nie lubi mocnych brzmień, preferuje łagodne. Nie oglądaj też horrorów, thrillerów czy dramatów, jeśli mocno je przeżywasz. Do porodu postaw na lżejsze klimaty.
Jeśli dokucza Ci bezsenność, jedz lekkie kolacje, a w miarę możliwości, wybierz się przed spaniem na krótki spacer albo inną formę relaksu.
Jeśli nie wybrałaś jeszcze szkoły rodzenia, to najwyższy czas to zrobić, tak byś mogła skończyć ją odpowiednio wcześniej.
Nadciśnienie indukowane ciążą
Szacuje się, że 6-8% kobiet dotyka ciążowe nadciśnienie tętnicze, zwane dawniej zatruciem ciążowym. Mowa o nim, kiedy ciśnienie wzrasta do 140/90 mmHg i więcej, może towarzyszyć mu białko w moczu oraz obrzęki. Bardzo wysokie ciśnienie, powyżej 160/110 mmHg wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
„Zwykłe” nadciśnienie ciążowe jest zazwyczaj leczone farmakologicznie i objawia się po prostu wyższym ciśnieniem, jednak bardzo wysokie ciśnienie indukowane ciążą może mieć poważniejsze objawy: nagłe skoki ciśnienia, bóle głowy, zmęczenie, światłowstręt, duszności – to oznaki stanu przedrzucawkowego, który prowadzić może do drgawek, czyli rzucawki. Dlatego nie lekceważ wysokiego ciśnienia, by nie doprowadzić do komplikacji.
Lekarstwa i dieta to podstawa leczenia, ale najlepszym rozwiązaniem, jest wywołanie akcji porodowej – o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli jest za wcześnie, matka często zostaje w ciąży pod stałą opieką lekarską.