Twoje dziecko jest wielkości papai
Twoje dziecko jest wielkości papai
Twoje dziecko jest wielkości papai
Rozwój Twojego dziecka w 25 tygodniu ciąży
25. tydzień ciąży, czyli 6 miesiąc, to czas, w którym w pełni możesz cieszyć się ciążą bez porannych nudności typowych dla jej początku oraz uczucia ciężkości typowego dla końcówki. A co słuchać u Twojego dziecka, które już wyraźnie się rusza i nawet Cię słyszy?
Płód w 25. tygodniu ciąży
Płód w 25 tygodniu ciąży waży ok. 700 gramów i mierzy 22 cm (licząc od główki do pośladków) – z nóżkami aż 30 cm! W niczym już nie przypomina zarodka z pierwszych dni ciąży. Jego proporcje są już prawidłowe, chociaż oczywiście główka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała.
Skóra, to tej pory przezroczysta, staje się już różowa, a pod nią rozwija się tkanka tłuszczowa i mięśnie, a także kości – stają się już coraz twardsze. Kostnieją kości w uchu wewnętrznym, małżowiny uszne też już są rozwinięte. To oznacza, że dziecko słyszy już głos mamy i odgłosy jej otoczenia. Mów do niego jak najwięcej i namawiaj do tego tatę dziecka, niech on również zaczyna nawiązywać więź! Tym bardziej, że dziecko lepiej słyszy teraz niskie, męskie głosy. Maluch reaguje jednak nie tylko na dźwięki, ale i na ostre światło, które przenika przez Twój brzuch. Ruchy dziecka są już na tyle rozwinięte, że dotykając brzucha możesz je poczuć. Dziecko bada świat wokoło – dotyka ścian macicy, bawi się pępowiną, a jeśli masz bliźniaki, dotykają się i poznają nawzajem, a między nimi rodzi się więź, która pozostanie z nimi na zawsze. Każde dziecko ma swój rytm i częstotliwość ruchów, więc nie martw się, jeśli koleżanki powiedzą Ci, że ich dzieci ruszały się więcej czy częściej. Pamiętaj, że dziecko śpi, odpoczywa i czasem czujesz je nieco mniej intensywnie. Dopóki ruchy dziecka nie ustają wyraźnie i na dłużej, nie masz powodów do obaw.
Rozwój organów wewnętrznych płodu
Twoje dziecko uczy się teraz wielu rzeczy niezbędnych do życia na zewnątrz. Chociaż cały czas zanurzone jest w płynie owodniowym, zaczyna nim oddychać. Jego nozdrza są już ukształtowane i dziecko wdycha i wydycha nimi płyn. W płucach dojrzały już pęcherzyki, ale ten organ dojrzewa niemal do końca ciąży, dlatego dzieci urodzone przedwcześnie mają najczęściej problemy właśnie z oddychaniem. Dziecko posiada już struny głosowe i gdyby miało do tego warunki, mogłoby wydawać dźwięki. I chociaż jeszcze chwilę poczekacie, aż wyrosną mu zęby mleczne, w jego dziąsłach powstają właśnie zawiązki zębów stałych.
Kolejną ważną rzeczą, która właśnie ma miejsce, jest rozwój kręgosłupa: poszczególnych kręgów, stawów, więzadeł.
Twój organizm w 25 tygodniu ciąży
Organizm matki w 25. tygodniu ciąży
Brzuch, na który czeka tak wiele kobiet, jest już wyraźnie widoczny, chociaż może mieć różne kształty. Nie jest jeszcze na tyle duży, by utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale oprócz rosnącej macicy w Twoim ciele zachodzi wiele innych zmian. Skoro już o brzuchu mowa – jego powiększanie może powodować świąd skóry i powstawanie rozstępów. Nawilżaj go więc po kąpieli, najlepiej naturalnymi tłuszczami np. masłem shea czy olejem kokosowym. Możesz też stosować kosmetyki dla kobiet w ciąży.
Ucisk dziecka na przeponę i zwężenie dróg oddechowych sprawiają, że Twój oddech stanie się płytszy i przyspieszony, ale to zupełnie normalne. O ile duszności nie występują nagle i nie masz niepokojących kłopotów z oddychaniem, nie musisz się przejmować. Dodatkowo, możesz zacząć chrapać w nocy – nie zdziw się więc, jeśli Twój partner Cię o tym poinformuje. Ucisk dziecka na okolice miednicy może też powodować rwę kulszową, objawiającą się bólem w okolicach lędźwi, pośladków i ud – nie jest to jednak często występująca dolegliwość.
W Twoim ciele już od dłuższego czasu krąży więcej krwi. Dodatkowo dziecko uciska okolice macicy, więc mogą tworzyć się hemoroidy. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest typowa dla kobiet ciężarnych, podobnie jak zgaga czy krwawienia z dziąseł. Typowe są też obrzęki nóg i powiększenie się stóp na skutek rozluźnionych więzadeł.
W 25. tygodniu ciąży możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa – póki co bezbolesne. Nie przyspieszają akcji porodowej ani nie są jej zwiastunem, po prostu przygotowują Twój organizm do właściwych skurczy porodowych. Jeśli jednak towarzyszą im teraz niepokojące objawy – lepiej odwiedzić lekarza.
Być może zauważyłaś gęstą, żółtą wydzielinę z piersi? To siara, pierwszy pokarm Twojego dziecka po porodzie. Jest niezwykle bogata w przeciwciała i składniki odżywcze, dziecku wystarczy później zaledwie kilka mililitrów, by mogła spełnić swoją rolę.
Zdrowie i porady w 25 tygodniu ciąży
Badania w 25. tygodniu ciąży
Pomiędzy 21. a 26. Tygodniem ciąży powinnaś wykonać takie badania, jak: USG, test obciążenia glukozą, badanie przeciwciał Rh- (jeśli posiadasz układ grupowy Rh-), testy na toksoplazmozę, jeśli podczas badania w I trymestrze wynik był ujemny, badanie moczu i pH wydzieliny pochwowej, powinnaś też zmierzyć ciśnienie i przyrost wagi ciała, a położna powinna określić wysokość dna macicy. Jeśli jeszcze nie robiłaś cytologii, jest na to odpowiedni moment.
Porady
25. tydzień ciąży to odpowiedni czas, by wybrać szkołę rodzenia. Powinnaś skończyć zajęcia na kilka tygodni przed zaplanowanym terminem porodu, by móc w spokoju na niego czekać, bez obaw, że jeszcze czegoś nie wiesz.
Jeśli nie ma przeciwskazań medycznych, dobrze zrobi Ci ruch. To szczególnie ważne, by przeciwdziałać niektórym ciążowym dolegliwościom, takim jak żylaki, które mogą pojawić się za kilka tygodni. Ruch dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie. Możesz spacerować, pływać, chodzić na zajęcia z jogi dla kobiet w ciąży – co tylko lubisz i co oczywiście będzie bezpieczne w Twoim stanie.
Żeby łatwiej było Ci znieść poród i uniknąć nacięcia, zacznij masaże krocza, a także ćwiczenie mięśni Kegla. Masować możesz też skórę brzucha, żeby łagodzić jej swędzenie i zwiększyć elastyczność – szorstką rękawicą masuj skórę, polewając ją na przemian zimną i ciepłą wodę.