Twoje dziecko jest wielkości grejfruta
Twoje dziecko jest wielkości grejfruta
Twoje dziecko jest wielkości grejfruta
Rozwój Twojego dziecka w 19 tygodniu ciąży
Jesteś już prawie na półmetku! Tylko 21 tygodni dzieli Cię od przywitania na świecie swojego dziecka. Ale już teraz potrafi ono domagać się Twojej uwagi. Nie wierzysz? To właśnie dlatego ruchy dziecka wyczuwasz najlepiej, gdy odpoczywasz. Ktoś po prostu chce być znowu kołysany.
Płód w 19. tygodniu ciąży
19. tydzień ciąży to już 5 miesiąc, więc dziecko jest całkiem duże. Waży 250 g – tyle, ile kiedyś ważyła kostka masła, a długość jego ciała to ok. 15 cm. Nie da się już nie zauważyć, że jesteś w ciąży. A co dzieje się wewnątrz brzucha?
Dziecko, chociaż duże, wciąż ma w nim sporo miejsca, dzięki czemu może ćwiczyć ruch. Jest już lekko wyczuwalny, ale jeszcze nie dla każdej przyszłej mamy. Jeśli nie czujesz ruchów albo czujesz je naprawdę bardzo lekko, niczym się nie przejmuj, zwłaszcza, jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Najlepiej aktywność płodu odczujesz w trakcie odpoczynku, najlepiej po posiłku. Kiedy jesteś aktywna, dziecko jest bardziej spokojne.
Płód już bardzo przypomina noworodka, ma wykształcone (chociaż jeszcze nie do końca rozwinięte) wszystkie narządy. Coraz lepiej słyszy, więc staraj się unikać hałasu i słuchania głośnej muzyki. Za to warto sporo do niego mówić. Dziecko nauczy się rozpoznawać głosy rodziców – już teraz mogą działać na nie uspokajająco, kiedy się czegoś wystraszy.
Przygotowanie do życia na zewnątrz
Dziecko bardzo intensywnie pracuje nad tym, żeby poradzić sobie poza Twoim organizmem. Przede wszystkim ćwiczy oddychanie poprzez połykanie płynu owodniowego. Jeśli jakieś resztki zostaną w płucach w czasie porodu, zostaną usunięte przez usta i nos pod wpływem ucisku w kanale rodnym albo zostaną wchłonięte.
Przez układ krwionośny płodu przepływa teraz nawet 30 litrów krwi na dobę, by dostarczyć mu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Rozwija się ośrodkowy układ nerwowy, a włókna nerwowe pokrywają się mieliną, rodzajem osłony. Coraz lepiej przewodzą impulsy. W mózgu rozwijają się zmysły, w tym smak. Kubki smakowe coraz lepiej pozwalają dziecku poznać, co jadłaś na obiad. Przyzwyczaja się do smaków już teraz, pijąc płyn owodniowy.
Tyle pracy mogłoby zmęczyć i dorosłego, dlatego Twoje dziecko od czasu do czasu ucina sobie drzemkę.
Twój organizm w 19 tygodniu ciąży
Samopoczucie w 19. tygodniu ciąży
Pewnie zauważyłaś, że wypiękniałaś, a Twoje włosy nigdy nie były tak mocne – zawdzięczasz to ciążowym hormonom. Burza hormonalna już minęła i Twoje samopoczucie powinno się zdecydowanie polepszyć. Przestaniesz odczuwać irytację albo wzruszenie bez wyraźnych powodów.
Jeśli czujesz się dobrze, wykorzystaj ten czas i zacznij przygotowywać się na przyjście malucha. Możecie już wybrać wózek, fotelik samochodowy i łóżeczko, a także pomyśleć o torbie do szpitala. Tak, jest jeszcze wcześnie, ale z czasem wszelkie aktywności będą przychodzić Ci z większym trudem i możesz niepotrzebnie dołożyć sobie stresu. W 19. tygodniu ciąży prawdopodobnie znasz już płeć dziecka albo wkrótce ją poznasz. I chociaż Twojemu dziecku będzie obojętne czy śpi pod różowym czy niebieskim kocykiem, Tobie z pewnością jego wybór sprawi przyjemność.
Dolegliwości przyszłej mamy
Pomimo ogólnie dobrego samopoczucia i przypływu energii, wiele przyszłych mam spotyka się w 19. tygodniu ciąży z różnymi dolegliwościami spowodowanymi zwiększoną ilością krwi w organizmie, hormonami i rosnącą macicą. Na szczęście, chociaż mogą być one nieprzyjemne, nie są w żadnym stopniu zagrożeniem, a jedynie konsekwencjami zmian zachodzących w organizmie.
Możesz np. zauważyć obrzęk nóg, zwłaszcza jeśli sporo czasu pozostajesz w bezruchu albo stoisz. Macica uciska na żyły i w nogach pojawia się zastój płynów. Sposobem na obrzęki może być żel chłodzący, lód, masaż, leżenie z lekko uniesionymi kończynami. Jeśli jednak obrzęk jest bardzo duży i towarzyszą mu inne dolegliwości, dla swojego spokoju skonsultuj się z lekarzem. Nocami mogą pojawiać się też skurcze łydek. Staraj się je rozmasować i ułożyć nogi nieco wyżej niż tułów. Zarówno na obrzęki, jak i skurcze, może pomóc umiarkowana aktywność fizyczna: spacery albo basen.
Innym problemem mogą być zawroty głowy. To skutek ciśnienia krwi, który daje o sobie znać zwłaszcza wtedy, gdy nagle zmieniasz pozycję. Staraj się więc wstawać łagodnie, a przed wstaniem z łóżka usiądź na chwilę. Pomóc może też niewielka dawka kofeiny, np. ta zawarta w zielonej herbacie.
Rosnąca macica wciąż będzie powodować naciąganie więzadeł i znany już z poprzednich tygodni ból w podbrzuszu, zwłaszcza przy nagłych ruchach. Sposobem na nie będzie delikatny masaż i odpoczynek.
Ból kręgosłupa w ciąży
Ból kręgosłupa może zwiększać się wraz z wagą dziecka i wielkością brzucha. Nic dziwnego – kręgosłup staje się coraz bardziej obciążony. Staraj się minimalizować te dolegliwości, śpiąc na boku np. z małą poduszką pod brzuchem albo między kolanami, dbając o aktywność fizyczną – najlepiej w tym przypadku sprawdzi się pływanie. Do końca ciąży pożegnaj wysokie obcasy i inne obciążenia, które mogą potęgować Twoje dolegliwości. Dźwiganie, prace domowe, takie jak mycie okien też zostaw na później. Jeśli musisz coś podnieść z podłogi nie pochylaj się, a kucaj na szeroko rozstawionych nogach, by odciążyć kręgosłup.
Jeśli proste sposoby nie przynoszą ulgi możesz spróbować profesjonalnych masaży dla kobiet w ciąży, najlepiej w gabinecie wykwalifikowanego fizjoterapeuty.
Zdrowie i porady w 19 tygodniu ciąży
Badania w 19. tygodniu ciąży
Czas szybko leci – wydaje się, że dopiero po raz pierwszy usłyszałaś bicie serca dziecka na USG, a czas na powtórkę. W połowie ciąży należy wykonać tzw. USG połówkowe. Lekarz zbada budowę ciała płodu, zwłaszcza pracę jego serca, jego położenie, poziom płynu owodniowego. Wysoce prawdopodobne jest też to, że określi już płeć!
Wybierz się do ginekologa, jeśli widzisz objawy, które wydają Ci się niepokojące, np. upławy, które mogą co prawda być intensywne, ale powinny być bezwonne. Dbaj także o kontrolę ciśnienia, które może w ciąży bywać za wysokie.
Ciekawostki związane z 19. tygodniem ciąży
Być może wymieniłaś już garderobę – zwłaszcza jeśli do tej pory byłaś drobna i lubiłaś dopasowane ubrania. Masz nowe spodnie, sukienki, biustonosze, ale wiesz, że być może będziesz też potrzebowała nowych butów? I to nie tylko przez opuchnięte stopy. Twoje ciało przygotowuje się do porodu, zatem rozluźniają się już stawy miednicowe, ale nie tylko one. Twoje stopy mogą przez ten proces urosnąć nawet o rozmiar. U niektórych mam wrócą do dawnego rozmiaru po porodzie, ale mogą też już na zawsze pozostać większe.