Twoje dziecko jest wielkości brzoskwini

Twoje dziecko jest wielkości brzoskwini

Kalendarz ciąży - waga dziecka 43 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 8,7 cm

Twoje dziecko jest wielkości brzoskwini

Kalendarz ciąży - waga dziecka 43 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 8,7 cm

Rozwój Twojego dziecka w 14 tygodniu ciąży

Początek II trymestru powinien przynieść Ci nieco wytchnienia od ciążowych dolegliwości. W 14. tygodniu prawdopodobnie minęły już nudności. Ustąpiły także bóle głowy i bezsenność. Masz również więcej energii. Jeśli to Twoja kolejna ciąża, być może wyczuwasz nieregularne ruchy dziecka. Są one bardziej płynne, dla Ciebie jednak niezwykle delikatne i łatwo pomylić je z perystaltyką jelit. Tymczasem mierzące 80-90 mm i ważące ok. 40 g dziecko ma dość miejsca na fikołki w Twoim brzuchu. I nieustannie z niego korzysta!

Wygląd płodu w 14. tygodniu ciąży 

Wygląd Twojego dziecka zmienia się z tygodnia na tydzień. Teraz rośnie tułów, ręce są proporcjonalne w stosunku do reszty ciała, dziecko ma jednak wciąż nieco za krótkie nóżki. Następuje dalszy rozwój skóry – jest ona prawie przezroczysta i prześwituje przez nią sieć maleńkich żył. Ciało dziecko pokrywa delikatny meszek, który powinien zaniknąć koło 26. tygodnia. Czasem zdarza się jednak, że dziecko rodzi się z lanugo i zanika ono dopiero po porodzie.

Wciąż kształtuje się twarz Twojego dziecka – oczy i nos znajdują się teraz na jej środku, zaznaczyły się kości policzkowe, a uszy przypominają uszy noworodka. Do tego dziecko ćwiczy mimikę – mruży oczy i delikatnie się uśmiecha.

Rozwój płodu na początku II trymestru

W 14. tygodniu ciąży Twój maluch potrafi już ssać kciuk – to jedna z pierwszych rzeczy, których się nauczył. Ćwiczy również oddychanie, wdychając i wydychając płyn owodniowy. Następuje dalszy rozwój płciowy płodu. Jeśli nosisz dziewczynkę pojawia się pochwa, macica i jajniki. U chłopca wykształca się teraz narząd prostaty.

Dziecko trenuje też stawy – potrafi zginać łokcie i kolana. Każdy jego palec mogłabyś teraz zobaczyć oddzielnie – zanikła bowiem błonka, która znajdowała się między nimi. Rozwijają się komórki czuciowe na całej powierzchni skóry dziecka, z wyjątkiem głowy. Ponieważ to ona będzie najbardziej narażona podczas przeciskania się przez kanał rodny w czasie porodu, nie jest na razie wrażliwa na dotyk.

Twój organizm w 14 tygodniu ciąży

Co dzieje się w 14. tygodniu w Twoim organizmie? 

W 14. tygodniu łożysko jest już całkowicie wykształcone. Zajmuje się więc dostarczaniem tlenu i odbiera dwutlenek węgla od płodu. Usuwa zbędne substancje, które dostają się do Twojego krwioobiegu, a stamtąd do wątroby, nerek, aż zostają wydalone przez Twój organizm. Łożysko odpowiada także w dużym stopniu za ochronę płodu – zatrzymuje bowiem dużą część bakterii oraz wirusów. Zajmuje się także przekazywaniem przeciwciał od Ciebie do Twojego dziecka. Łożysko produkuje również hormony, które odpowiadają za utrzymanie ciąży oraz rozwój płodu.

Twoje samopoczucie

Prawdopodobnie odetchnęłaś z ulgą – 14. tydzień ciąży to moment, kiedy kończą się nudności, zgaga i  bezsenność. Masz też więcej energii i chęci do działania. II trymestr to zazwyczaj najprzyjemniejszy okres ciąży. Tkliwość piersi maleje, choć powiększają się i przygotowują do produkcji mleka. Odżywiona cera zdecydowanie lepiej wygląda. Większy i lepszy przepływ krwi niesie ze sobą także zagrożenia – między innymi puchnięcie nóg oraz żylaki.

Zwiększona objętość krwi oraz ucisk coraz cięższej macicy na naczynia mogą skutkować powstawaniem żylaków kończyn dolnych. Choć są one uwarunkowane genetycznie, możesz im przeciwdziałać. Jeśli jesteś narażona na ich powstawanie, unikaj długiego stania. Dużo się ruszaj i odpoczywaj z nogami uniesionymi wyżej niż pozostała część ciała. To powinno zminimalizować powstawanie żylaków.

W 14. tygodniu ciąży możesz także odczuwać mniejsze parcie na pęcherz. Jest to spowodowanie unoszeniem się macicy, która mniej naciska teraz na pęcherz moczowy. Powinna się ona znajdować powyżej spojenie łonowego. Mimo że waży już 250 g, a płyn owodniowy kolejne 250 g, nie będzie Ci teraz przysparzać dolegliwości.

Początek II trymestru może także przynieść Ci zwiększony apetyt – po tygodniach wstrętu do jedzenia, nudnościach i wymiotach jedzenie wreszcie zacznie Ci sprawiać przyjemność. Jednak nadal ważne jest, żebyś dostarczała wartościowe składniki odżywcze swojemu dziecku. Ewentualna nadwaga nie jest wskazana. Sprzyja ona rozwojowi cukrzycy ciążowej i niższej wadze urodzeniowej dziecka. Zwracaj uwagę na to, jak się odżywiasz.

Zdrowie i porady w 14 tygodniu ciąży

Co Cię może niepokoić w 14. tygodniu ciąży?

Mimo że większość dolegliwości ciążowych minęła, możesz borykać się teraz z zaparciami. Żeby je zminimalizować ważne jest, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość błonnika. Jego źródłem są świeże owoce i warzywa. Poza tym pij dużo płynów, to także złagodzi te dolegliwości.  

Czasami zdarza się, że w tym okresie występują u kobiet w ciąży niezbyt obfite krwawienia z nosa. Jeśli przytrafią się Tobie, ale nie będą się powtarzały często, nie martw się. To także jedna z ciążowych przypadłości.

Być może zauważyłaś teraz u siebie nasilone upławy o intensywniejszym niż dotąd zapachu. W 14. tygodniu ciąży one także przygotowują Twój organizm do porodu. Sprawiają, że odżywione tkanki są bardziej rozciągliwe i  elastyczne, co niewątpliwe ułatwi drogę dziecka przez kanał rodny, dzięki czemu poród będzie łatwiejszy także dla Ciebie.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!