Twoje dziecko jest wielkości papai

Twoje dziecko jest wielkości papai

Kalendarz ciąży - waga dziecka 660 - 1000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 34 - 37 cm

Twoje dziecko jest wielkości papai

Kalendarz ciąży - waga dziecka 660 - 1000 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 34 - 37 cm

Rozwój Twojego dziecka w 28 tygodniu ciąży

Rozwój dziecka w 28. tygodniu ciąży

Podczas 28. tygodnia ciąży dziecko ma nieco mniejszą swobodę ruchów ze względu na ograniczoną przestrzeń. Wciąż jednak będzie doskonaliło jeszcze ich koordynację, co pewnie nie raz poczujesz.

Mózg i układ nerwowy: są już niemal tak rozwinięte, jak te u nowo narodzonego dziecka! Kora mózgowa zyskuje charakterystyczną dla człowieka pofałdowaną powierzchnię, a proces mielinizacji (czyli ochrony i usprawnienia przepływu informacji) komórek nerwowych jest na zaawansowanym etapie. Przykładowo: w 28. tygodniu ciąży mały organizm jest już w stanie samodzielnie kontrolować ciepłotę swojego ciała. 

Pamiętaj, aby dostarczać mu z pożywieniem kwasów wielonienasyconych omega-3, które znajdują się między innymi w tłustych rybach morskich. A jeśli nie spożywasz mięsa, dobrym źródłem będzie zmielone siemię lniane.

Oddychanie: to staje się powoli rytmiczne, mimo że w 28. tygodniu ciąży dziecko wciąż „oddycha” płynem owodniowym. Mały organizm produkuje też coraz więcej surfakantu, czyli substancji, która ma za zadanie wypełniać płuca i nie dopuszczać do ich zapadania się w głąb klatki piersiowej.

Cechy płciowe: Zdrowo rozwijające się dziewczynki mają w 28. tygodniu ciąży całkowicie rozwinięte zewnętrzne oraz wewnętrzne narządy płciowe. U chłopców jądra najprawdopodobniej zdążyły się przemieścić do worka mosznowego, choć bywa i tak, że proces ten nastąpi dopiero po narodzinach.

Twój organizm w 28 tygodniu ciąży

Symptomy 28. tygodnia ciąży

Określany przez wiele kobiet jako najprzyjemniejszy – drugi trymestr – już za Tobą, nasilać się więc mogą różne niepożądane objawy. Poniżej znajdziesz część z nich, wraz z wytłumaczeniem, skąd się biorą, i sposobami, jak sobie z nimi radzić.

Zmiana oddechu: w czasie 28. tygodnia ciąży może ulec spłyceniu, ponieważ macica (oraz dziecko) coraz bardziej naciskają na Twoje płuca i przeponę. Może się zdarzyć, że pomimo dobrej kondycji fizycznej, nawet chodzenie będzie powodowało u Ciebie zadyszkę. W takich sytuacjach postaraj się zrobić krótką przerwę, aż do uzyskania płynności oddechu. Warto wiedzieć, że zadyszka nie powoduje niebezpieczeństwa dla dziecka.

Bezsenność: wiele z przyszłych mam skarży się w tym czasie na problemy ze snem – to nie tylko skutek działania hormonów, ale również stresu oraz trudności w znalezieniu komfortowej pozycji. Jeśli też ich doświadczasz, poczytaj książkę, napij się ziołowej herbaty, słowem: zrelaksuj się. Ochota na sen powinna powrócić niebawem.

Po południu postaraj się ograniczyć spożycie produktów, które zawierają pobudzającą kofeinę, czyli: kawy, gorzkiej czekolady czy mocnej herbaty. Ostatni posiłek przed położeniem się niech będzie wartościowy, ale jednocześnie lekkostrawny. Na dwie godziny przed snem zjedz np. kolorową sałatkę z sezonowych warzyw. Dzięki temu zminimalizujesz dodatkowo ryzyko pojawienia się nieprzyjemnej zgagi.

Staraj się mimo wszystko zachowywać rutynę kładzenia się spać codziennie o podobnej porze. Przed godziną 18.00 nie szczędź sobie regenerujących drzemek, późniejsze jednak mogą dodatkowo nasilać bezsenność. Zadbaj też o właściwe przygotowanie sypialni. W przewietrzonym pokoju i pachnącej świeżością pościeli, łatwiej będzie Ci usnąć.

Skurcze Braxtona-Hicksa: można je nazwać ćwiczeniami przedporodowymi. Jeśli są łagodne, nieregularne i ustępujące po chwili od zmiany przez Ciebie pozycji, nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju. Z kolei w przypadku ich regularności, długotrwałości i zmiany tempa na szybsze, powinnaś jak najszybciej udać się na pogotowie, aby personel medyczny wykluczył lub potwierdził poród przedwczesny. Nawet jeśli Ci się przytrafi, zachowaj spokój – nawet do 90% dzieci jest w stanie go przeżyć już w 28. tygodniu ciąży.

Fluktuacja hormonalna: czyli wciąż zwiększony poziom hormonów ciążowych we krwi, który może skutkować nieprzyjemnymi objawami, takimi jak różnego rodzaju bóle. Mimo tego, że wiele ze standardowych środków przeciwbólowych jest poza zasięgiem przyszłej mamy, możesz niwelować nieprzyjemności jogą, akupunkturą czy masażem. Jeśli ból dotyka Twoich pleców, dla jego zneutralizowania pomocna okaże się poduszka podstawiona przy podporze krzesła. Wiele poprawią też wygodne buty na płaskim obcasie.

Ponadto Twoje ruchy wciąż są prawdopodobnie uroczo nieporadne ze względu na rozluźniającą stawy i wiązadła relaksynę, postaraj się więc chodzić wolniej i zachowywać szczególną ostrożność na śliskich czy mokrych powierzchniach.

A jeśli daje Ci się we znaki opuchlizna, pamiętaj, aby zasypiać na lewym boku. Taka pozycja nie tylko poprawia krążenie w Twoim ciele, ale również będzie korzystna dla dziecka. Pozytywne może okazać się także ograniczenie soli, poprzez zastąpienie jej ziołami. Sód, mimo że potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, prowadzi do zatrzymywania się wody w organizmie. Spożywany w nadmiarze może źle wpływać na funkcjonowanie nerek dziecka oraz skutkować podwyższonym ciśnieniem już po narodzinach.

Wyciek pokarmu: jak już zapewne wiesz, w czasie 28. tygodnia ciąży możesz doświadczać wycieku tzw. siary z ujścia brodawek sutkowych. Jeśli jest dla Ciebie kłopotliwy, rozważ zakup specjalnych wkładek do biustonosza, które zapobiegną powstawaniu plam na bieliźnie.

Zespół niespokojnych nóg: czyli nieprzyjemne mrowienie, które ustaje przy poruszaniu kończyn lub krótkiej przechadzce. Jest szczególnie uciążliwe, jeśli pojawia się w nocy, bo utrudnia wyciszenie się oraz uśnięcie. Aby zmniejszyć te objawy, zadbaj o spacery na świeżym powietrzu za dnia, pomóc mogą też koliste masaże łydek. Niektórzy źródła tej przypadłości upatrują w kofeinie, więc możesz rozważyć jej ograniczenie.

Jako że może być Ci trudno znieść niektóre z symptomów, niech pocieszy Cię myśl, że za Tobą już 70% standardowego czasu trwania ciąży. To tak naprawdę ostatnia prosta do ujrzenia dziecka! A co nowego u niego?

Zdrowie i porady w 28 tygodniu ciąży

Podczas 28. tygodnia ciąży postaraj się wygospodarować czas na małe przyjemności, które pomogą Ci lepiej przetrwać czas oczekiwania na potomka.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!