Twoje dziecko jest wielkości ziarenka ryżu
Twoje dziecko jest wielkości ziarenka ryżu
Twoje dziecko jest wielkości ziarenka ryżu
Rozwój Twojego dziecka w 6 tygodniu ciąży
6. tydzień ciąży zalicza się do 1. trymestru okresu embrionalnego, czyli inaczej – zarodkowego. Organizm powoli przygotowuje się do wytworzenia łożyska, którego funkcją będzie wymiana niezbędnych produktów odżywczych i gazów między krwią matki, a krwią zarodka. Zanim się to jednak stanie, musi on wytworzyć serce. I chociaż trudno w to uwierzyć, bije ono już w szóstym tygodniu! Dziś odpowiadamy na najczęstsze pytania, dotyczące tego szczególnego czasu.
Jak rozwija się zarodek w 6. tygodniu ciąży?
2-komorowe serce, przypominające wyglądem skręconą do środka tubę, zaczyna bić około 35 dnia, czyli na samym początku 6. tygodnia ciąży. Tętno embrionu (FHR) ma wartość ponad stu uderzeń na minutę i jest możliwe do uchwycenia podczas badania USG, kiedy rozwijający się organizm osiągnie wielkość 5 mm.
W tym samym czasie zarodek tworzy cienką tkankę skórną, która pokryje niebawem całe jego ciało, oraz zalążek nerek i układu pokarmowego. Równolegle zamyka się cewa nerwowa, czyli struktura charakterystyczna dla okresu embrionalnego, która daje początek układowi nerwowemu i mózgowi. Jest to bardzo ważny etap rozwoju, rzutujący na późniejszym prawidłowym funkcjonowaniu. Brzegi cewy, podobne do płytki, powinny się ze sobą połączyć w kształt rurki. W 6. tygodniu ciąży kształtuje się też płeć gonadalna dziecka, która poskutkuje dalszym wytworzeniem się męskich lub żeńskich narządów rozrodczych.
Jak wygląda rozwijający się zarodek?
Swoim kształtem przypomina kijankę, ze względu na charakterystyczny „ogonek”, z którego później zacznie się wyłaniać korpus (z kręgosłupem i kością ogonową). Pozostała część zarodka to zalążek głowy. Punkty na nim widoczne niebawem zamienią się w elementy twarzy: oczy, policzki, żuchwę oraz nos małego człowieka. Te pierwsze są wyraźnie widoczne przez przezroczystą jeszcze skórę. Widoczne są też małe wypustki, znajdujące się po bokach embrionu: z nich z kolei wytworzą się ręce i nogi Twojego dziecka.
Wielkość embrionu można porównać do pojedynczego ziarenka ryżu. Na początku 6. tygodnia ciąży ma on ok. 4 mm długości, jednak stale rośnie. Waga zarodka wynosi w tym czasie w przybliżeniu 1 gram. To niewiele, ale już niedługo zacznie rosnąć w zawrotnym tempie.
Twój organizm w 6 tygodniu ciąży
Co jeść w 6. tygodniu ciąży?
W 6. tygodniu ciąży warto odżywiać się jak najzdrowiej, a szczególną uwagę poświęcać produktom niskoprzetworzonym, o wysokiej wartości odżywczej. Korzystaj z sezonowych owoców i warzyw, to prawdziwa skarbnica mikroelementów i składników niezbędnych dla rozwoju dziecka. Szczególną uwagą obdarz produkty bogate w kwas foliowy (witaminę B9), który zadba o prawidłowe rozwijanie się układu nerwowego Twojego dziecka. Jego bogate i naturalne źródła zawierają warzywa liściaste, czyli: szpinak, sałata, kapusta czy brukselka. Warto jednak skonsultować suplementację kwasu foliowego ze specjalistą. Witamina B9 źle znosi obróbkę cieplną, więc łatwo o jej niedobory.
6. tydzień ciąży to zresztą czas, w którym wiele przyszłych mam decyduje się na wybór lekarza prowadzącego. Jeśli jeszcze go nie dokonałaś, to najlepszy moment – fachowiec rozwieje wszelkie wątpliwości i najlepiej podpowie Ci, na co zwracać uwagę, aby rozwój dziecka był w pełni optymalny.
Co zmienia się w moim życiu po 6. tygodniu ciąży?
Do rezygnacji z używek podczas ciąży nie trzeba chyba nikogo przekonywać, ale o czym jeszcze warto pamiętać? Okazuje się, że nawet codzienne czynności mają znacznie. W pierwszym trymestrze ciąży niewskazane są na przykład długie gorące kąpiele. Podwyższają temperaturę ciała i mogą prowadzić do przegrzania organizmu, które jest niekorzystne dla rozwoju układu nerwowego zarodka. Wybieraj raczej prysznice lub krótkie kąpiele o temperaturze nie wyższej niż temperatura Twojego ciała.
Wiele kobiet zastanawia się, czy w 6. tygodniu pierwszego trymestru ciąży można uprawiać seks. O ile Twoja ciąża nie jest zagrożona, nie musisz z niego rezygnować. Zarodek jest w naturalny sposób chroniony przed urazami dzięki silnym mięśniom macicy, błonom płodowym i płynowi owodniowemu. Możesz doświadczać suchości pochwy, ale wyeliminują ją naturalne lubrykanty, których składniki są bezpieczne i nie wnikają do krwioobiegu. Podczas ciąży zrezygnuj jednak ze wszelkiego rodzaju chemicznych preparatów intensyfikujących przyjemność.
Zdrowie i porady w 6 tygodniu ciąży
Jakie objawy ciąży mogę już odczuwać?
Kwestia objawów w 6. tygodniu ciąży jest sprawą indywidualną, więc to, co słyszysz z opowieści bliskich Ci kobiet, niekoniecznie musi wystąpić również u Ciebie. Istnieje jednak szereg częstych symptomów, które znajdziesz w poniższej liście.
- Powiększenie piersi: wiele kobiet w tym czasie odczuwa powiększenie gruczołów sutkowych. Piersi bywają obrzmiałe i nadwrażliwe, a spanie na brzuchu bardzo niekomfortowe. To może być dobry czas na zakup większego biustonosza. W czasie ciąży miseczka powinna zwiększać się wraz z piersiami.
- Huśtawka nastrojów: jest wynikiem oddziaływania na Twój organizm hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej), który może powodować nastrój „w kratkę”: od wielkiej radości po ogromny smutek i niepokój. Jeśli należysz do grona osób wysoko wrażliwych, w tym czasie będziesz jeszcze łatwiej się wzruszać.
- Zmiana masy ciała: co zaskakujące, podczas 6. tygodnia ciąży może… nieznacznie zmaleć. To nic niepokojącego, dopóki spadek nie przekroczy trzech kilogramów – wtedy powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Możesz zauważyć niewielki przyrost centymetrów w talii, spowodowany odkładaniem się w jej okolicach wody.
- Nudności: mogą towarzyszyć Ci już od wstania z łóżka. Z reguły nie są niczym niepokojącym, dopóki nie wiążą się z częstymi wymiotami. Pamiętaj o regularnych i zróżnicowanych posiłkach, które zapewnią Twojemu dziecku materiał do rozwoju. Jeśli zupełnie nie masz apetytu, spróbuj jeść przynajmniej małe porcje.
- Parcie na pęcherz: to naturalny objaw, który jest skutkiem przyspieszenia obiegu krwi i płynów w Twoim ciele, wywołanym przez hormony ciążowe. Te objawy mogą być uciążliwe, zwłaszcza na początku, nie zmniejszaj jednak ilości wypijanej wody i soków, aby uniknąć odwodnienia.
- Niewielki ból w podbrzuszu: jest spowodowany rozrostem tkanek macicy. W 6. tygodniu ciąży ma ona wielkość śliwki węgierki, będzie się jednak stale powiększać. Równolegle w Twoim brzuchu rozwija się łożysko – póki co, embrion składniki odżywcze pobiera z pęcherzyka żółtkowego. Wracając do bólu: jeśli jest słabo intensywny, nie powinien Cię niepokoić. Jeśli jest większy, z występującymi skurczami, jak najszybciej odwiedź lekarza.
- Zmęczenie: to wynik oddziaływania progesteronu, hormonu ciążowego, który przygotowuje Twój organizm do „skoncentrowania energii” na dziecku. Jest naturalnym objawem w pierwszym trymestrze. W drugim prawdopodobnie zaobserwujesz u siebie przypływ sił i witalności.
Jakie badania powinnam wykonać?
Aby upewnić się, że ciąża przebiega prawidłowo, lekarz prowadzący zaleci Ci podstawowy pakiet badań, który obejmuje m.in. Twoją grupę krwi i układ grupowy Rh, morfologię, badanie cytologiczne i moczu, poziom glukozy na czczo czy obecność przeciwciał. Dodatkowo warto wykonać także diagnostykę chorób wenerycznych, które mogą szkodzić rozwojowi zarodka: szczególnie kiły oraz wirusa HIV.
Kluczowe dla zdrowia ciąży są także… regularne przeglądy stomatologiczne. Wszelkie stany zapalne uzębienia i dziąseł mogą przenosić się na inne części organizmu, ważne jest więc, aby jak najprędzej je wyleczyć.
W 6. tygodniu ciąży jest za wcześnie natomiast na USG. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby pierwsze z nich wykonać nie wcześniej niż w 11. tygodniu. Możesz za to w tym czasie przeprowadzić biocenozę, czyli badanie czystości pochwy, które określi jej ewentualne infekcje oraz poziom równowagi mikrobiologicznej Twoich miejsc intymnych.