Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Twoje dziecko jest wielkości melona miodowego

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1900 - 2600 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 43 - 47 cm

Rozwój Twojego dziecka w 36 tygodniu ciąży

Od poprzedniego tygodnia nie nastąpiło zbyt wiele zmian w rozwoju dziecka. Jest już ukształtowane, przyjęło pozycję do porodu, który może zacząć się właściwie w każdej chwili – to już 9. miesiąc ciąży! O co zadbać właściwie na finiszu?

Dziecko w 36. tygodniu ciąży

Chociaż w nomenklaturze medycznej wciąż nazywane jest płodem, wygląda już jak noworodek i w jego ciele nie zajdą żadne większe zmiany do czasu porodu. Waży już ok. 2700 gramów i mierzy ok. 50 cm, więc raczej już nie urośnie, ale do 40 tygodnia może przybyć mu nawet kilogram.

Dziecko jest już gotowe do samodzielnego życia. Pod koniec 36. tygodnia zakończy się rozwój płuc, organu, który potrzebuje najwięcej czasu, żeby prawidłowo funkcjonować po porodzie. Dzięki surfakantowi, który właśnie się wydziela, płuca nie zapadają się podczas oddychania. To właśnie dlatego dzieci urodzone wcześniej mają z nim problemy. Teraz, nawet jeśli zaczniesz rodzić wcześniej, dziecko będzie mogło żyć samodzielnie.

Wyraźnie powiększyło się czoło. To skutek rozwoju mózgu, który w końcówce ciąży także jest bardzo intensywny. Obwód główki dziecka wynosi ok. 32 cm, podczas gdy jego brzuch mierzy 30 cm! Sama główka jest mocna, ale miękka, by bez problemu przejść przez kanał rodny.

Jak wygląda dziecko?

Dziecko wygląda już tak, jakie zobaczysz je przy porodzie. Jego paznokcie są długie i mocne, wystają poza opuszki palców. Policzki są pulchne i okrągłe, a uszy chętnie nadsłuchują wszelkich sygnałów z otoczenia. Mów więc do niego dużo, żeby po porodzie dalej rozpoznawało Twój głos. Poza tym, słuchanie głosu mamy je uspokaja. Co więcej, maluch rozpoznaje też inne głosy z Twojego otoczenia, np. swojego taty albo rodzeństwa.

Zanika już maź płodowa i meszek, które pokrywały skórę dziecka. Maluch połknie je razem z wodą, a po porodzie wydali w postaci smółki.

Główka dziecka obniża się powoli w stronę kanału rodnego, a jeśli spodziewasz się bliźniaków, poród może nastąpić w każdej chwili.

Twój organizm w 36 tygodniu ciąży

36. tydzień ciąży dla organizmu matki

Nawet jeśli całą ciążę czułaś się świetnie, może Ci już zacząć… ciążyć. Dno macicy podniosło się już najwyżej jak mogło i sięga poniżej mostka. Uciska więc na przeponę i żebra, może powodować u Ciebie problemy z oddychaniem, ale być może jeszcze pod koniec tygodnia brzuch się obniży. Pod wpływem relaksyny rozluźniającej więzadła możesz już czuć bóle miednicy.

Z pewnością często puchną Ci stopy, opuchlizna może pojawić się także na dłoniach i twarzy. Mogą towarzyszyć Ci też:
· skurcze nóg,
· zaparcia,
· zgaga,
· nietrzymanie moczu,
· zadyszka,
· krwawienia z dziąseł,
· krwawienie z nosa,
· chrapanie spowodowane lekkim obrzękiem śluzówki nosa.

Zwiększa się już ilość śluzu wydzielanego z pochwy. Może mieć lekko różowy kolor, a jeśli zobaczysz w nim krew, będzie to oznaczało że oderwał się już czop z szyjki macicy. Będzie to oznaka zbliżającego się porodu, podobnie, jak odejście wód.

Jeśli czujesz niepokój związany ze swoją przyszłą rolą, spróbuj się zrelaksować – to normalne, że boisz się nieznanego, ale na pewno świetnie poradzisz sobie jako mama.

Zdrowie i porady w 36 tygodniu ciąży

Badania w 36. tygodniu ciąży

Badania w tym okresie służą już nie tyle diagnostyce, co monitorowaniu stanu dziecka i matki, sprawdzaniu ułożenia dziecka w macicy i zdecydowaniu o ewentualnym cesarskim cięciu – jeśli do końca 36. tygodnia ciąży dziecko się nie obróci, prawdopodobnie już tego nie zrobi, ponieważ będzie zbyt duże. Co tydzień powinnaś przeprowadzać badanie kontrolne, KTG, które mierzy tętno dziecka. Podczas ostatniego badania USG lekarz sprawdza wagę dziecka za pomocą wymiarów (dlatego może się ona różnić po porodzie, od tej zapowiadanej).

Lekarz zbada szyjkę macicy i zmierzy miednicę oraz, jeśli jeszcze tego nie zrobił – przeprowadzi badanie cytologiczne.

Pod wpływem wyników badań w 36. tygodniu ciąży lekarz może zdecydować o przyspieszeniu akcji porodowej, np. kiedy dziecko jest zbyt duże albo jego wzrost zahamował. Może podjąć taką decyzję także w przypadku stwierdzenia starzenia się łożyska lub zbyt małych ilości płynu owodniowego. Wody płodowe w tym okresie mają od 0,5 do 2 litrów objętości, która zaczyna się stopniowo zmniejszać.

Porady

To najwyższy czas na spakowanie torby do szpitala. Najlepiej odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, co powinna zawierać wyprawka niemowlaka, czy szpital zapewnia np. kosmetyki dla niemowląt.  Spakuj dziecięce ubranka, ubrania dla siebie, środki czystości. Nie zapomnij o chłonnych podpaskach. Powinnaś zabrać ze sobą także teczkę z wynikami badań. Najważniejsza jest karta przebiegu ciąży, ale do teczki spakuj też wyniki USG, wyniki posiewów z pochwy, WR, wyniki morfologii i badania moczu, które niedawno zrobiłaś, a także wyniki badań grupy krwi i Rh z przeciwciałami. Pamiętaj też o dowodzie osobistym albo innym dokumencie tożsamości.

Pozostało Ci już tylko czekanie na poród, więc niczego od siebie nie wymagaj, ale relaksuj się i odpoczywaj. Niektóre kobiety do ostatnich chwil są w stanie zachować w miarę normalną aktywność, inne rzadko się ruszają, więc nie martw się i do niczego nie zmuszaj. Jeśli masz siłę, możesz spokojnie spacerować. Pamiętaj o masażu krocza, który pomoże Ci przygotować się do porodu i rozluźni oraz uelastyczni skórę. Może to pomóc w uniknięciu nacięcia.

Na obrzęki nóg stosuj moczenie ich w chłodnej wodzie, np. z dodatkiem oliwy, a także masaże i smarowanie maścią chłodzącą. Dużo odpoczywaj z nogami uniesionymi w górę.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!