Twoje dziecko jest wielkości dyni

Twoje dziecko jest wielkości dyni

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1150 - 1700 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 38 - 42 cm

Twoje dziecko jest wielkości dyni

Kalendarz ciąży - waga dziecka 1150 - 1700 g
Kalendarz ciąży - Długość dziecka 38 - 42 cm

Rozwój Twojego dziecka w 31 tygodniu ciąży

Podczas, gdy Twoje dziecko wolniej rośnie, ale szybciej przybiera na wadze, Ty coraz łatwiej się męczysz i chodzisz rozkojarzona. Nic dziwnego – 31. tydzień ciąży, czyli początek 3. trymestru będzie dla Ciebie nieco trudniejszy niż poprzedni okres. Twoje dziecko przygotowuje się coraz prężniej do przyjścia na świat. Aby być na to gotowym potrzebuje jeszcze kilku tygodni, żeby w pełni rozwinąć potencjał swojego małego jeszcze organizmu.

Wygląd płodu w 31. tygodniu ciąży

Długość płodu w 31. tygodniu ciąży to ok. 28 cm, a z nóżkami nawet 40-45 cm! Na tym etapie każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, dlatego parametry mogą się nieznacznie różnić. Waga dziecka oscyluje wokół 1400-1500 g – i z każdym dniem rośnie. Ponieważ dziecko ma w macicy coraz mniej miejsca, jest teraz skulone, ma skrzyżowane nóżki i rączki. To nie przeszkadza mu jednak zadawać Ci coraz boleśniejszych kopniaków i kuksańców!

Rozwój dziecka w 31. tygodniu

Funkcjonują już wszystkie zmysły Twojego dziecka. Co więcej, tworzą się właśnie połączenia między neuronami, więc Twoje dziecko zaczyna także przetwarzać informacje! Bodźce odbiera za pomocą zmysłów, uaktywnia się bioelektryczna aktywność kory mózgowej. Układ nerwowy koordynuje pracę narządów, w tym ruchy ciała oraz uczucia i myśli.

Najsłabiej rozwinięte są w 31. tygodniu ciąży płuca. Dopiero za ok. 3 tygodnie dziecko będzie potrafiło samo oddychać. Gdyby więc zachodziła obawa, że możesz urodzić przedwcześnie, lekarz zaleci Ci stosowanie sterydów, które przyspieszą rozwój pęcherzyków płucnych.

W 3. trymestrze rozwija się układ odpornościowy płodu. Twoje dziecko przejmuje od Ciebie przeciwciała. Dzięki nim przez pewien czas po urodzeniu będzie odporne na wiele chorób.

Być może płód jest już ułożony główkowo, jeśli jednak nie, ma jeszcze czas, by odwrócić się do porodu. Gdyby tak się jednak nie stało a jest to Twoja pierwsza ciąża, będą wskazania do wykonania cesarskiego cięcia.

Twój organizm w 31 tygodniu ciąży

Twoje samopoczucie w 31. tygodniu ciąży

3. trymestr nie cieszy się najlepszą opinią wśród kobiet. Coraz większy brzuch utrudnia Ci wiele podstawowych czynności, które stają się czasami niewykonalne. Możesz mieć trudności z oddychaniem, problemy z koncentracją. A wszystko to za sprawą hormonów oraz coraz większej macicy, która zajmuje całą jamę brzuszną. Możesz odczuwać ucisk pod żebrami, zgagę, bóle pleców i ataki rwy kulszowej. W tym okresie ciąży nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej, ale dostosuj ją do swojego samopoczucia.

Poszukiwanie wygodnej pozycji zapewne nie będzie teraz najłatwiejszym zadaniem, zwłaszcza że dziecko też ma już coś na ten temat do powiedzenia. Nie zaleca się, aby ciężarne leżały na wznak – macica uciska wówczas na naczynia z prawej strony kręgosłupa. To skutkuje utrudnieniami w krążeniu krwi, spadkiem ciśnienia, a w efekcie dusznościami. Najlepiej wybieraj pozycję na lewym boku, zarówno do odpoczynku jak i snu. Jest ona optymalna i dla dziecka, i dla Ciebie.

Zdrowie i porady w 31 tygodniu ciąży

Co może Cię niepokoić w 31. tygodniu ciąży?

W 3. trymestrze wiele kobiet ma problemy z hemoroidami. Nie są one zazwyczaj niebezpieczne dla zdrowia, mogą jednak boleć, krwawić i powodować duży dyskomfort. Poszerzone sploty wokół odbytu oraz w odbytnicy są oznaką uszkodzenia zastawek żylnych. W skrajnych przypadkach operuje się je, jednak kobiety w ciąży zazwyczaj stosują przepisane przez lekarza maści i czopki, i to wystarcza do rozwiązania problemu. Czy możesz zapobiegać żylakom odbytu? Choć najczęściej są one uwarunkowane genetycznie, i albo masz skłonności do nich albo nie, sposobem na minimalizowanie ich wystąpienia jest zrównoważona dieta bogata w błonnik. Reguluje on wypróżnienia i wpływa na mniejsze szanse powstawania hemoroidów.

Około 31. tygodnia ciąży 25% ciężarnych kobiet boryka się z zespołem cieśni nadgarstka, wszystkie objawy i problemy z rozruszaniem palców mijają zazwyczaj zaraz po porodzie.

Jeśli z Twoich piersi zaczyna już wypływać pokarm, pomogą poradzić sobie z tym wkładki laktacyjne. Są dostępne w drogeriach i pochłaniają nadmiar wydzieliny.

W 31. tygodniu nadal mogą pojawiać się pojedyncze skurcze Braxtona-Hicksa. Przygotowują one macicę do porodu, są jednak zupełnie nieszkodliwe, nie powinny też sprawiać Ci bólu.

Badania w 31. tygodniu ciąży

W 3. trymestrze powinnaś wykonać cytologię oraz badanie na toksoplazmozę, jeśli w pierwszym badaniu, które wykonywałaś na początku ciąży okazało się, że nie masz przeciwciał. W takim wypadku należy trzykrotnie sprawdzać ewentualne zarażenie. Aby go uniknąć myj ręce i dokładnie płucz warzywa i owoce. Kontrola zakażeniem toksoplazmozą jest ważna, ponieważ choroba matki może powodować wady wrodzone u płodu.  

Między 27. i 32. tygodniem ciąży należy wykonać 3. zalecane badanie USG. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłaś, zrób je w tym tygodniu. Lekarz oceni podczas badania wymiar dwuciemieniowy główki, obwód głowy i brzuszka dziecka, długość kości udowej. Oszacuje również masę płodu, oceni jego budowę. Sprawdzi także położenie łożyska i jego stopień dojrzałości. Oceni też ilość naczyń pępowiny i ilość płynu owodniowego.

Przygotuj się na przyjście maluszka!

Zobacz polecane produkty dla mam!